Yukarı
404509

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

24 Mayıs 2024 10:46

Demans oranları düşerken obezite oranlarının neden arttığını merak eden uzmanlar, yaptıkları araştırmayla dikkat çekici veriler elde etti.

Uzmanlar, orta yaştaki obezitenin, yaşlandıkça demans gelişmesinde önde gelen bir risk faktörü olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. 

Ancak ilginç bir şekilde, 65 yaşınızın üzerindeyken fazla kilolu olmanın, beyninizi etkileyen hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Birbiriyle çelişen bu iki gerçek, araştırmacıların "obezite paradoksu" olarak adlandırdığı durumu temsil ediyor, bu durum, obez olmanın kişinin sağlığına her zaman zararlı olduğu yönündeki geleneksel görüşe meydan okuyor.

JAMA Nöroloji dergisinde yayınlanan bir çalışma, beş buçuk yıllık bir süre içinde 480'ine demans tanısı konan 2.798 kişiyi inceledi.

Bulgular, orta yaştaki obezitenin yüzde 40 oranında artan demans riskiyle ilişkili olduğunu ortaya çıkardı. Ancak araştırmacılar, 60 ila 65 yaşlarında bunun daha düşük bir riskle ilişkili olduğunu buldu.

Paradoksun altında yatan nedenin sebebi henüz bilinmiyor. Uzmanlar, obez kişilerin doktorlarla daha fazla temas halinde olduğunu ve bunun da riski azalttığını belirtiyor.

YAĞ HÜCRELERİNDE ÜRETİLEN BİR PROTEİNLE İLİŞKİLENDİRİLİYOR

Orta yaştaki obezite, özellikle beyne giden kan akışının azalmasıyla oluşan vasküler demans için önemli bir risk faktörü olarak kabul ediliyor. 

Obezite, vücuttaki kan damarlarına zarar verebilecek yüksek tansiyon için bir risktir. Ayrıca atardamarlardaki plak oluşumunu da artırabilir, bu da kan akışının yavaşlamasına neden olur.  

Bir teori, yağ hücreleri tarafından üretilen adiponektin adı verilen bir proteinin beyindeki iltihabı azaltabildiğini öne sürüyor. 

Kronik inflamasyon, demans ve Parkinson hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi nörodejeneratif bozuklukla yakından bağlantılıdır.

Bununla birlikte, yağ hücreleri aynı zamanda sitokin adı verilen proteinlerin yanı sıra vücuda aşırı bağışıklık tepkisini tetikleyebilecek sinyaller gönderen hormonlar da üretir. Savaşçı hücreler, sanki vücut bir virüs tarafından saldırıya uğramış gibi salınarak beynin iltihaplanmasına ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların riskinin artmasına neden olur.

Bazıları, obezite paradoksu kavramının, doktorları ileri yaştaki hastalara yönelik obezite risklerini tartışmaktan caydırabileceği konusunda uyarıyor.

Bilim insanları ayrıca obezite oranlarının istikrarlı bir şekilde arttığını, bunama oranlarının ise düştüğünü vurguladı. 

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Uzmanından korkutan 'iklim krizi' açıklaması: 'Giderek artacak'

İklim Araştırmaları Derneği Proje Koordinatörü Nihan Yeğin Arayan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarının, ani yağmurların iklim değişikliğinin sonucu olduğunu belirterek, “...

Dünya Sağlık Örgütü’den aşırı işlenmiş gıda ve alkol uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, aşırı işlenmiş gıdalar, alkol, tütün ve fosil yakıtlar Avrupa'da her yıl 2,7 milyon insanı öldürüyor. Uzmanlar, "güçlü endüstrilerin", hükümet politikal...


Göz kapaklığı düşüklüğünün sebepleri

Göz kapağı düşüklüğünün sadece kozmetik bir sorun olarak görülmemesi gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Barış Yeniad “Genellikle ileri yaşlarda kaslardaki zayıflamayla...

Sıcak hava kalbe iyi gelmiyor

Yaza yavaş yavaş merhaba derken sıcak havalar kendini göstermeye başladı. Havadaki yüksek sıcaklık yüzünden vücudun kendi iç ısısını korumak için daha fazla uğraştığını ve bunun sonucunda...


Salgın paniği! Kaynağı tespit edilemedi, vaka sayısı hızla artıyor

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) "escherichia coli (koli basili)" bakterisinin neden olduğu bir salgın bulunduğunu ve yıl sonuna kadar vaka sayısının hızla yayılacağını belirtti....

Sıcak çarpması öldürücü olabilir !

Hava sıcaklığının ani artışıyla birlikte acil sağlık sorunlarının arttığını söyleyen Uzman Doktor Ülkümen Rodoplu, vatandaşları, sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaya çağırdı. Herkes İçi...


Yazın kapalı havada bile güneş gözlüğü takın

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, ‘’Yazın dünyaya ulaşan güneş ışınları (UV), kışa göre üç kat daha fazladır. Bu nedenle gözlere çok dikkat edilmeli’’ dedi.

Araştırma: Gençlerde artan kanser oranları endişe yaratıyor

Gençler arasında kolorektal kanseri artış gösterirken uzmanlar bunun sorumlusunun yanlış uygulanan diyetler olabileceğine dikkat çekiyor. ABD’li bilim insanları, yağ oranı yüksek ve lif o...


Meme kanserinde yeni kan testi: Nüks etmesini erken saptayabiliyor

Londra'da bulunan Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden (ICR) bilim insanları, farklı türlerde meme kanserine sahip 78 hastadan teşhis, cerrahi müdahale ve kemoterapi sonrası topladıkları ö...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Demet Şener ile İbrahim Kutluay yıllar sonra aynı karede

2018'de olaylı bir şekilde boşanan emekli manken Demet Şener ile eski basketbolcu İbrahim Kutluay, kızları İrem Kutluay'ın mezuniyet töreninde bir araya geldi. Demet Şener, 2005'te İbrahi...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Uzmanından korkutan 'iklim krizi' açıklaması: 'Giderek artacak'

İklim Araştırmaları Derneği Proje Koordinatörü Nihan Yeğin Arayan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarının, ani yağmurların iklim değişikliğinin sonucu olduğunu belirterek, “İklim değişikliğinin hatta iklim krizinin olumsuz etkilerinin giderek arttığını deneyimleyeceğiz ne yazık ki” dedi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR