Yukarı
378079

Merkez Bankası’nın 786,8 ton altını nerede saklanıyor?

29 Mart 2023 10:09

Merkez Bankası, altın rezervlerini sakladığı yerlerin detaylarını paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki yıl yaptığı açıklamada "yurt dışındaki altınların tamamını ülkemize getirdik" demişti ancak 2022'de İngiltere'de saklanan altın miktarının ikiye katlanması dikkat çekti.

Merkez Bankası (TCMB) dün olağan genel kurul toplantını yaparken, 2022 yılına ait faaliyet raporunu da kamuoyu ile paylaştı. 2019’da dibe vuran İngiltere’de saklanan altın miktarında 2022 yılındaki sert artış dikkat çekti.

2022 yılı brüt kârının 93,3 milyar TL, vergi giderinin 21,3 milyar TL, net dönem kârının 72 milyar TL olduğu belirtilen raporda, TCMB’nin altın rezervi ve bu rezervin saklandığı yerlerin detayı da paylaşıldı.

ALTIN REZERVİ 786,8 TON

TCMB’nin altın rezervi, 2022’de 129,1 tonluk artışla 786,8 tona yükseldi. TCMB’nin altın rezervinin toplam değeri de 2021’de 499,5 milyar TL iken 2022’de 857,3 milyar TL’ye ulaştı.

TCMB’nin kendi malı olan altın miktarı da 2022’de 102,1 tonluk artışla 563 tona yükseldi. “Bankalar zorunlu karşılık altını” olarak TCMB rezervine eklenen altın miktarı 2022’de 16,5 ton artışla 157,5 tona, Hazine altını 5,8 ton artışla 50,1 tona, “Bankalar serbest altın deposu” miktarı da 8,5 ton artışla 16,3 tona yükseldi.

İNGİLTERE’DE SAKLANAN ALTIN MİKTARI KATLANDI

TCMB’nin İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE) sakladığı altın rezervi miktarı 2021’de 116,7 ton iken, 2022’de 97,8 ton artışla 214,5 tona yükseldi. 2014’te 464,5 ton olan bu rakam, 2019’da 48,9 tona kadar gerilemiş, sonra tekrar artışa geçmişti.

TCMB’nin kendi kasasında sakladığı altın miktarı, 2022’de 34 tonda sabit kalırken, Borsa İstanbul’da saklanan miktar 21,2 ton artışla 471,9 tona yükseldi.

TCMB’nin altın rezervlerini saklama için yurt dışında sadece İngiltere’yi tercih ediyor. ABD Merkez Bankası’nda saklanan altın miktarı, 2016 yılında 28,7 ton iken 2017’de sıfırlanmıştı.

Merkez bankalarının bankası konumundaki İsviçre’deki Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (BIS) 2017’de 18,7 ton olan TCMB altın rezervi miktarı, 2018’de sıfırlanmıştı. Sonraki yıllarda durum değişmedi.

ERDOĞAN ‘TAMAMINI ÜLKEYE GETİRDİK’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Temmuz 2021 tarihinde partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada TCMB altınlarına da değinmişti.

“Gece yarısı operasyonlarıyla döviz kurunu harekete geçirerek kur üzerinden faizleri ve enflasyonu yükselterek ülkemizi ekonomik krizlerin altında ezmek için defalarca atağa kalktılar” sözleriyle ülke ekonomisindeki sorunların kaynağı olarak yurt dışına işaret eden Erdoğan, “Biz yurt dışındaki altınların tamamını ülkemize getirmek ve döviz rezervlerimizi güçlendirmek suretiyle bu saldırılara karşı hazırlığımızı önceden yapmıştık” demişti.

Son yıllarda ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesi ve ABD’den gelen yaptırım adımları, TCMB’nin altınlarının yurt dışından yurt içine taşınmasında etkili olmuştu.

ABD ve İngiltere’nin yaptırım uyguladıkları ülkelerin döviz ve altın rezervlerine el koymaları, dünyada merkez bankalarını farklı arayışlara itti.

Dünyada vadeli altın işlemleri için New York, spot altın işlemleri için ise Londra öne çıkıyor. Merkez bankaları, swap dahil çeşitli finansal operasyonları daha hızlı yapmak için genellikle altın rezervlerinin bir bölümünü bu iki finans kentinde saklıyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Asgari ücrete tek, müteahhitlere dört zam

Enflasyon hızla yükselirken asgari ücrete ara zam yapılmayacağını ilan eden hükümet, müteahhitlerin garanti ödemelerine yılda dört kez kur farkı kadar zam yapıyor. Çalışma ve Sosyal Güven...

Fitch'ten Türk bankalarına 'kredi' uyarısı

Fitch Ratings, kredi koşullarının daha da sıkılaşması veya ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde Türk bankalarının bireysel kredi kartı kredilerinde son dönemde görülen hızlı artış neden...


Bakan Işıkhan: Temmuzda asgari ücret zammı gündemde yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Işıkhan, asgari ücretliye ara zam olmayacağını belirterek 'öyle bir şey gündemimizde yok' dedi. Geçtiğimiz Ocak ayında yapılan zamla birlik...

İnşaat maliyet endeksinde yıllık artış şaşırttı

İnşaat maliyet endeksi, 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %3,41 arttı, bir önceki yılın aynı ayına göre %70,05 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %4,46 arttı, işçilik end...


Cevdet Yılmaz'dan 'kamuda tasarruf' açıklaması

Kabine Toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Kamuda tasarruf konusunda bir taraftan Hazine ve Maliye Bakanlığımız bir çalışma yapıyor, bir taraft...

Cari işlemler beklentilerin altında açık verdi

Şubat ayında cari işlemler hesabı 3 milyar 265 milyon dolar açık kaydetti. Foreks Haber anketinde analistlerin beklentisi 3,65 milyar açık verileceği yönündeydi.


Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

BİST 100 endeksi 9617 puan seviyesinde. Borsa İstanbul 100 endeksi güne yüzde 0,7 yükselişle 9617 puandan başladı.  Dolar 32,528 TL, euro 34,631 TL seviyesinde. Gram altın ise 2490 TL'den...

Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması

Açıklamada, finansmanın geri kalanının geçen yıl meydana gelen depremlerin yaralarının sarılması, enerji güvenliğinin artırılması, sel, kuraklık ve orman yangınları gibi iklim değişikliği...


Fatih Karahan, Merkez Bankası'nın stratejisini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, bundan sonraki stratejilerinin ve en büyük önceliklerinin, enflasyonla mücadele ve piyasa koşullarına bağlı olarak mümkün o...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Aşkın Nur Yengi: Bu maaşla emekli olamam

"10 bin TL ile yaşamak zorunda kalırsam emekli olamam" diyen şarkıcı Aşkın Nur Yengi, mesleğini yapmaya devam edeceğini söyledi. Bir zamanlar vokalistliğini yaptığı Sezen Aksu'nun son dön...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ağız kanseri teşhisinde lolipop yöntemi

Araştırmacılar lolipopun ağız kanseri teşhisini hızlandırabileceğini, hatta sigara içen veya çok miktarda alkol tüketen kişiler gibi en fazla risk altında olan kişilerde tümör taraması için kullanılabileceğini umuyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR