Yukarı
378079

Merkez Bankası’nın 786,8 ton altını nerede saklanıyor?

29 Mart 2023 10:09

Merkez Bankası, altın rezervlerini sakladığı yerlerin detaylarını paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki yıl yaptığı açıklamada "yurt dışındaki altınların tamamını ülkemize getirdik" demişti ancak 2022'de İngiltere'de saklanan altın miktarının ikiye katlanması dikkat çekti.

Merkez Bankası (TCMB) dün olağan genel kurul toplantını yaparken, 2022 yılına ait faaliyet raporunu da kamuoyu ile paylaştı. 2019’da dibe vuran İngiltere’de saklanan altın miktarında 2022 yılındaki sert artış dikkat çekti.

2022 yılı brüt kârının 93,3 milyar TL, vergi giderinin 21,3 milyar TL, net dönem kârının 72 milyar TL olduğu belirtilen raporda, TCMB’nin altın rezervi ve bu rezervin saklandığı yerlerin detayı da paylaşıldı.

ALTIN REZERVİ 786,8 TON

TCMB’nin altın rezervi, 2022’de 129,1 tonluk artışla 786,8 tona yükseldi. TCMB’nin altın rezervinin toplam değeri de 2021’de 499,5 milyar TL iken 2022’de 857,3 milyar TL’ye ulaştı.

TCMB’nin kendi malı olan altın miktarı da 2022’de 102,1 tonluk artışla 563 tona yükseldi. “Bankalar zorunlu karşılık altını” olarak TCMB rezervine eklenen altın miktarı 2022’de 16,5 ton artışla 157,5 tona, Hazine altını 5,8 ton artışla 50,1 tona, “Bankalar serbest altın deposu” miktarı da 8,5 ton artışla 16,3 tona yükseldi.

İNGİLTERE’DE SAKLANAN ALTIN MİKTARI KATLANDI

TCMB’nin İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE) sakladığı altın rezervi miktarı 2021’de 116,7 ton iken, 2022’de 97,8 ton artışla 214,5 tona yükseldi. 2014’te 464,5 ton olan bu rakam, 2019’da 48,9 tona kadar gerilemiş, sonra tekrar artışa geçmişti.

TCMB’nin kendi kasasında sakladığı altın miktarı, 2022’de 34 tonda sabit kalırken, Borsa İstanbul’da saklanan miktar 21,2 ton artışla 471,9 tona yükseldi.

TCMB’nin altın rezervlerini saklama için yurt dışında sadece İngiltere’yi tercih ediyor. ABD Merkez Bankası’nda saklanan altın miktarı, 2016 yılında 28,7 ton iken 2017’de sıfırlanmıştı.

Merkez bankalarının bankası konumundaki İsviçre’deki Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (BIS) 2017’de 18,7 ton olan TCMB altın rezervi miktarı, 2018’de sıfırlanmıştı. Sonraki yıllarda durum değişmedi.

ERDOĞAN ‘TAMAMINI ÜLKEYE GETİRDİK’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Temmuz 2021 tarihinde partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada TCMB altınlarına da değinmişti.

“Gece yarısı operasyonlarıyla döviz kurunu harekete geçirerek kur üzerinden faizleri ve enflasyonu yükselterek ülkemizi ekonomik krizlerin altında ezmek için defalarca atağa kalktılar” sözleriyle ülke ekonomisindeki sorunların kaynağı olarak yurt dışına işaret eden Erdoğan, “Biz yurt dışındaki altınların tamamını ülkemize getirmek ve döviz rezervlerimizi güçlendirmek suretiyle bu saldırılara karşı hazırlığımızı önceden yapmıştık” demişti.

Son yıllarda ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesi ve ABD’den gelen yaptırım adımları, TCMB’nin altınlarının yurt dışından yurt içine taşınmasında etkili olmuştu.

ABD ve İngiltere’nin yaptırım uyguladıkları ülkelerin döviz ve altın rezervlerine el koymaları, dünyada merkez bankalarını farklı arayışlara itti.

Dünyada vadeli altın işlemleri için New York, spot altın işlemleri için ise Londra öne çıkıyor. Merkez bankaları, swap dahil çeşitli finansal operasyonları daha hızlı yapmak için genellikle altın rezervlerinin bir bölümünü bu iki finans kentinde saklıyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Goldman Sachs, TCMB'nin ilk faiz indirimi için tarih verdi!

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimine 2025'te başlayacağını öngördü. Ayrıca, bazı Türk bankaları için de hedef fiyatlarını ve tavsiyelerini güncelledi. ABD'...

Borsa İstanbul hafif primli

BİST 100 endeksi 10501 puan seviyesinde. Borsa İstanbul 100 endeksi güne yüzde 0,2 yükselişle 10501 puandan başladı.


Altın fiyatlarında son durum

Altın fiyatları son dönemde stabil seyretmeye başladı. ABD'de enflasyonun istenen seviyeye inmesi beklenirken Fed'in da bu kapsamda faiz indirimlerine başlayacak olması altın fiyatlarına ...

Antep fıstığı 1 ayda 500 lira zamlandı

Baklava başta olmak üzere birçok alanda kullanılan Antep fıstığının fiyatı son bir ayda yüzde 62.5 artarak kilogram fiyatı 800 liradan 1.300 liraya çıktı. Mersin’de pastane işleten esnaf ...


Almanya'da mayıs ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde

Almanya'da mayıs ayı enflasyonu beklentilerin kısmen üzerinde geldi. beklenti üstü gelen TÜFE sonrası tahvil faizleri kasımdan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Almanya'da mayıs ayı enfla...

Almanya'da reel ücretlerde hızlı artış

Almanya'da reel ücretler, yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 artarak 2008'den bu yana en yüksek artışı gösterdi.


Fidelity TL cinsi tahvillerde pozisyon artırdı

Fidelity International Portföy Yöneticisi Paul Greer, Türkiye’de riskten arındırılmış olarak bakıldığında en yüksek getiriyi Türk lirasında gördüklerini belirterek son dönemde 2-3 yıllık ...

Samsung Electronics işçileri tarihin ilk grevine hazırlanıyor

Yaklaşık 28 bin yani şirketin toplam işgücünün beşte birinden fazla üyesi olan Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU), tüm üyelerinden 7 Haziran’da ücretli izin kullanmalarını istedi.


Gayrimenkul satış fiyatı ekspertiz raporuyla belirlenecek!

Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi meclis gündeminde, çalışmalar doğrultusunda devir işlemlerinin gerçek satış bedeli üzerinden yapılması sağlanacağı ve gerçek satış bedelinin beyan ...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Azra Kohen'den tepki çeken Filistin açıklaması

Yazar Azra Kohen, tepki çeken Filistin paylaşımının ardından açıklama yaptı. 7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırısı sonrasında Filistin'de sivilleri hedef alan v...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Mevsim geçişleri bipolar bozukluk ataklarını tetikliyor

Mevsim geçişleri, neden olduğu birçok hastalığın yanı sıra ruh sağlığını da olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu ve Doç. Dr. Taha Can Tuman, mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklardan korunmak için önemli tavsiyelerde bulundu. Bu dönemleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı atlatmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR