Yukarı
392000

Olumsuz düşünceler bizi nasıl etkiler?

18 Kasım 2023 10:38

Hemen herkes zaman zaman kendini kötü ya da bıkkın hissedip, bu yüzden negatif düşünmeye meyilli olabilir. ‘’Ancak bu düşünceler sıklaşırsa işte o zaman sağlığımız da sosyal ilişkilerimiz de bozulabilir’’ diyen Prof. Dr. Uludüz, bu düşüncelerden kurtulmanın ipuçlarını verdi.

Uzmanlara göre kendimizi sürekli olumsuz şekilde etiketlememiz veya kötümser düşünceleri içselleştirmemiz, psikolojik ve davranışsal düzeyde olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, olumsuz düşüncelerin sağlığımıza etkilerini ve bunlarla başa çıkma yollarını şöyle anlattı:

Nelere yol açar?

Olumsuz düşünceler yoğunlaşırsa genel sağlığımızı ve hayatımızı şöyle etkiler:

1-Özgüveni azaltır

Negatif düşünce tarzı, “yetersizim”, “başarısızım” veya “değersizim” gibi ifadeler, kişinin özsaygısını ve özgüvenini ciddi şekilde etkileyebilir. Sürekli olumsuz düşüncelere sahip olan bir kişi, kendini değersiz ve yetersiz hissedebilir, bu da hayata bakışta mutluluğu ve başarı hissini azaltabilir. Kişi sürekli başkalarının onayını arayabilir ve bu da sağlıklı ilişkiler kurmasını zorlaştırabilir.

2-Anksiyete ve depresyon riskini artırır

Bilinçaltına gönderilen olumsuz düşünce kalıpları kişinin kendisi ve çevresi hakkında sürekli negatif varsayımlar yapmasına neden olur. Bir hata yaptığımızda ‘her şeyi mahvediyorum' ya da zor bir durumla karşılaştığında ‘hiç bir şey düzelmeyecek' gibi düşüncelere kapılabiliriz. Bilinçaltına gönderilen negatif olumlama mesajları, anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarına zemin hazırlayabilir.

3-Karar verme becerilerinde sorun yaratır

Olumsuz düşünceler içinde olan kişi kendine güvenemediği için doğru karar vermekte güçlük çeker. Sürekli başkalarının onaylamasına ihtiyaç duyabilir ve bu da kararlarında hatalara neden olabilir. Özellikle zor kararlar alınması gereken durumlarda olumsuz düşünce kalıpları kişiyi ikilemde bırakabilir. Negatif düşünceler problem çözme becerisinde de soruna neden olur. Kişi problemleri çözme konusunda daha çekingen ve pasif davranır. Problemin üzerine gidilmesini ve etkili çözüm arayışını sekteye uğratır. Kişinin yaratıcılığını, esnek düşünme yeteneğini de etkileyerek alternatif çözümlerin bulunmasını güçleştirir.

4-Sosyal ilişkileri zayıflatır

Kendine yönelik sürekli negatif düşünceler özgüveni azaltır ve başkalarıyla iletişim kurarken tereddüt ve güvensizlik yaşanmasına neden olur. Kendini değersiz ve yetersiz hisseden kişi sosyal iletişimden kaçınmaya başlar. Bu durum, kişiyi izolasyona ve yalnızlığa iter.

5-Fiziksel sağlığı bozar

Uzun vadede olumsuz düşünceler, ruhsal sorunların yanı sıra fiziksel sorunlara da yol açar. Negatif duyguların yol açtığı stres, vücudun “savaş ya da kaç” tepkisini tetikler, kortizol ve adrenalin gibi hormonlar salgılanır. Bu hormonlar vücudun acil durumlara tepki verme mekanizmasının bir parçasıdır. Ancak uzun dönemde yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve zayıf bağışıklık sistemine yol açabilir. Ayrıca, negatif duygular uyku düzenini bozabilir, yorgunluğa ve diğer sağlık sorunlarının şiddetlenmesine neden olabilir.

İşte çözüm önerileri

Eğer anlık negatif bir ortamdaysak tetikte olmamız hayatta kalabilme mekanizmasını desteklese de bu durumun uzun sürmesi vücudumuza zarar verir. Negatif bakış açımız yaşadığımız en küçük sorunda bile fazlaca düşünüp kafaya takmamıza gün boyunca olumlu olayları, karşımıza çıkan şansları gözden kaçırmamıza neden olabilir. İşte olumlu düşünmenizi sağlayacak öneriler:

■ Günlük hayatta küçük mutlulukları fark etmek ve bunlar için şükran duymak olumlu duyguları artırır.

■ Yaşanan olumlu olayları paylaşmak: aldığınız güzel bir haberi veya yaşadığınız güzel bir olayı sevdiklerinizle paylaşmak, mutluluğu yaymak ve olumsuz düşünceleri azaltmada etkili bir yöntemdir.

■ Düzenli egzersiz yapmak endorfin salgılanmasını artırarak stresi azaltır.

■ Her gece yattığınızda ertesi günü düşünerek planlarınızı olumlu değerlendirin, (gireceğiniz bir sınav yapacağınız bir konuşma gibi) hepsinin harika geçeceğini düşünün. Bu düşünce bilinçaltınıza inecek ve size motive olarak uyandıracaktır.

■ Sabah uyandığınızda ne kadar yorgun ya da mutsuz kalksanız bile kendinizi pozitif cümlelerle motive edin ve bilinçaltınıza olumlu sinyaller gönderin.

■ Olumsuz otomatik düşünceleri fark etmek ve bunları gerçekçi ve olumlu düşüncelerle yer değiştirmek duygusal olarak esnekliği artırır.

■ Sevdiklerinizin size anlamalarını sağlayacak güçlü sosyal ilişkiler, zor zamanlarda destek ve rahatlamanızı sağlar. Arkadaşlarınız ve ailenizle korkularınızı, sıkıntılarınızı paylaşmak sizi rahatlatacaktır.

■ Etrafınızdaki insanlara karşı empati ve anlayış göstermek kendi sorunlarınızı daha rahat görmemizi ve çözmemizi sağlar.

■ 'Keşke'', ‘'Acaba'', ‘'Olmazsa'' gibi kelimeleri kullanmaktan kaçının. Bu sayede kendinizi suçlamaz, hırpalamazsınız.

■ Düşünce ve duygularınızı, korkularınızı, endişelerinizi yazmak kendinizi daha iyi anlamanıza objektif olarak yardımcı olur. Günlük tutmak duygusal süreçleri düzenlemenize ve stresle başa çıkmanıza yardım eder.

■ Resim yapmak, müzikle uğraşmak, hobilerle uğraşmak gibi yaratıcı faaliyetler duyguları ifade etme ve olumsuz duyguları yönetmeye yardım eder.

■ Doğada vakit geçirmek stresi azaltır. Yürüyüş yapmak, bahçe işleriyle uğraşmak mutluluk ve huzuru artıracağı için daha olumlu bakış açısı sağlayacaktır.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Uykularınız bölünüyorsa dikkat: Uzmanından işe yarayacak üç öneri

Gece yarısı uyanmak ve sonra tekrar uykuya dalmak ertesi günü de etkileyerek kişinin yaşam kalitesini düşürebiliyor. Peki buna nasıl engel olabilirsiniz? Bir uzman, uyku bozukluklarına ka...

Ramsay Hunt sendromu nedir, belirtileri neler?

Ramsay Hunt Sendromu (RHS), suçiçeği ve zonaya neden olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir hastalık. Ramsay Hunt Sendromu, genellikle yüzün bir tarafında felç veya güçsüz...


Şekeri azaltmanın 13 önemli faydası

Toplum olarak şekeri çok fazla tükettiğimizi ifade eden Memişoğlu, ‘‘Bu durum birçok organda hasara yol açıyor. Dolayısıyla şeker alımını kısıtlamak gerekiyor” uyarısında bulundu. Vücudun...

Dijital bağımlılık hasta ediyor

Prof. Dr. Uludüz, giderek artan sanal bağımlılığın insanları hızla yalnızlaştırdığına dikkat çekerek, ‘‘Bu durum da bedensel ve ruhsal hastalıkların tetiklenmesine neden oluyor’’ dedi. Ya...


Baş ağrısından şikayetçi olanlar için umut ışığı

Yapılan bir araştırma, çoğu insanın muzdarip olduğu yaygın baş ağrılarının boyundaki bir iltihaplanmadan kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Almanya’da yapılan bir çalışmada, araştırmacılar...

Herediter anjioödem nedir, belirtileri neler?

Herediter anjioödem (HAÖ), vücudun herhangi bir yerinde ani ve şiddetli şişliklere neden olabilen nadir ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir genetik hastalık. Bu şişlikler, deri, m...


Uykunuz ne kadar sağlıklı?

“Toplumumuzun nerdeyse yüzde 60’ı uyku sorunu yaşıyor ancak bu durum genellikle göz ardı ediliyor ve sağlığı bozuyor” diyen Prof. Dr. Uludüz, iyi uyuyup uyuyamadığınızı anlamanızı sağlaya...

DSÖ solunum yolu hastalıkları için harekete geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'e yaptığı resmi bilgi talebiyle, daha çok çocuklar arasında görülen solunum yolu hastalıkları ve zatürre vakalarındaki artış hakkında gerekçe istedi. DSÖ’de...


Yeni COVID türü hızla yayılıyor… Bu belirtilere dikkat!

Corona virüsünün bazı varyantları sadece önemsiz bir soğuk algınlığı ile kendini gösterse de virüs mutasyona uğramaya, yeni türler ve yeni endişeler yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yaz...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Berkay'ın kızı yaralanmıştı... O mobilya şirketi hakkında karar

Şarkıcı Berkay Şahin ve eşi Özlem Ada Şahin'in 6 yaşındaki kızları Arya'nın üzerine mobilya parçası düşmesi üzerine şirkete karşı açılan davada Özlem Ada Şahin tanık olarak dinlendi. Şahi...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Uykularınız bölünüyorsa dikkat: Uzmanından işe yarayacak üç öneri

Gece yarısı uyanmak ve sonra tekrar uykuya dalmak ertesi günü de etkileyerek kişinin yaşam kalitesini düşürebiliyor. Peki buna nasıl engel olabilirsiniz? Bir uzman, uyku bozukluklarına karşı faydalı olabilecek önerilerini sıraladı…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR