Yukarı
393262

Guatemala'da siyasi kriz: Genel seçimler iptal edilmeli

09 Aralık 2023 14:57

Guatemala Savcılığı, Bernardo Arevalo'nun 20 Ağustos'ta kazandığı devlet başkanı seçimi sonuçlarının, idari usulsüzlükler nedeniyle geçerli olmadığını savundu.

Savcı Leonor Morales, düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarına ilişkin evrakların orijinal olmadığını ve bunun Yüksek Seçim Kurulunca onaylanmadığını iddia etti.

Seçim sonuçlarının sisteme aktarılması sürecinde "idari usulsüzlükler" olduğunu kaydeden Morales, "Kullanılan seçim tutanakları, hakimlerin genel kurul toplantısında onayladığı biçimdeki tutanaklar değildi. Oylar geçersizdir, genel seçimler iptal edilmeli" ifadelerini kullandı.

Tohum Hareketi'nin avukatı Andrea Zecena da yaptığı açıklamada, savcılığın seçimleri "geçersiz" ilan etmek gibi bir yetkisinin olmadığını savundu.

Guatemala Yüksek Seçim Mahkemesi Başkanı Blanca Alfaro ise savcının sözlerinin aksine Bernardo Arevalo'nun seçimleri kazandığını vurgulayarak "Seçimlerin iptal edilmesi ya da yenilenmesi için mahkemenin kesinlikle böyle bir zamanı yok" değerlendirmesinde bulundu.

Seçim sonuçlarının ancak yüksek mahkemenin kararıyla iptal edilebileceğini hatırlatan Alfaro, savcılığın iddialar üzerine soruşturma dışında bir yetkisinin olmadığını söyledi.

"SONUÇLARI SAVUNMAK ZORUNDA DEĞİLİM"

Alfaro, seçimleri kazanan Bernardo Arevalo'nun 14 Ocak 2024'te yemin edememesi durumunda kurumsal düzenin bozulabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Seçim sonuçlarının "şeffaf" şekilde tamamlandığını anlatan Alfaro, "Seçim sonuçlarını savunmak zorunda değilim. Onları zaten imzaladık" ifadesini kullandı.

Öte yandan Amerikan Devletleri Örgütü Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, savcılığın sözlerine tepki gösterilerek bunun "darbe girişimi" anlamına geldiği belirtildi.

Devlet Başkanı seçilen Arevalo, düzenlediği basın toplantısında, "Sesimizi en güçlü şekilde yükseltme zamanı geldi. Suçlamaları saçma ve gülünç buluyorum. Darbe girişiminin gerçek olduğunu tarih bir kez daha bize hatırlatmış oldu. Seçimleri kazandık ve 14 Ocak'ta göreve başlayacağız" ifadesini kullandı.

Ülkede 20 Ağustos'ta yapılan devlet başkanı seçiminin ikinci turunda Arevalo, yüzde 58 oy alarak yarışı açık ara önde bitirmişti.

CumhuriyetYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

İsrailli bakanlardan İran'a saldırı sinyali: 'Zamanı geldi'

İsrail Dışişleri Bakanı Katz, "İran İsrail'e saldırırsa biz de saldıracağız dedik ve bu hâlâ geçerli" dedi. Eğitim Bakanı Kisch ise "Sakin ve mantıklı bir şekilde saldırıya geçme zamanı" ...

İsrail'in yardımına ABD, İngiltere ve Ürdün koştu: Onlarca İHA'yı düşürdüler

'ABD ve İngiltere İsrail'in askeri müttefiki olsa da bu hareket, İsrail'in Gazze'de Filistinli terör grubu Hamas'a karşı yürüttüğü savaşı ağır şekilde eleştiren Amman'ın dramatik bir dest...


İran'dan misilleme saldırısı: İsrail'i füze ve İHA'larla vurdu

İran, İsrail'e insansız hava araçları ve füzelerle saldırı düzenledi. Hava savunma sistemine rağmen İsrail'in birçok noktası vuruldu.

Türklerin iltica başvurusu yüzde 85 arttı

Avrupa Birliği ülkelerine en çok iltica edenler listesinde Türk vatandaşları üçüncü sıraya yükseldi. 2021 yılında 20 bin 315 olan başvuru sayısı 2022 yılında 48 bine çıkmıştı, 2023 yılınd...


İsrail’e İHA ve füze ile misilleme yapılacak iddiası

İran’ın İsrail’e beklenen misilleme saldırısına ilişkin uluslararası basında çeşitli senaryolar kaleme alındı. Wall Street Journal gazetesi, önceki gece yayımladığı haberinde, İran’ın Sur...

Rusya: İstanbul'daki anlaşma temel olabilir

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki konuları değerlendirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere ilişkin Peskov, bunun ancak diyalog aracılığıyla mü...


ABD basını tarih verdi: Savaşa hazırlanıyorlar

Wall Street Journal gazetesinin konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Tel Aviv'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına saldırısı sonrası...

"ABD'nin İndo-Pasifik'in güvenliğine taahhüdü sarsılmaz"

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da Japonya ve Filipin liderlerini ağırlayarak, ABD’nin İndo-Pasifik’in savunması konusunda taahhüdünün sarsılmaz olduğunu söyledi. Biden, Washington D.C...


İki ülke arasında kriz: Adalet Divanına şikayet ettiler

Meksika, Kito'daki büyükelçiliğini basan Ekvador'u Uluslararası Adalet Divanına (UAD) şikayet ederek, bu ülkenin Birleşmiş Milletlerdeki (BM) faaliyetlerinin durdurulmasını istedi. 

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sibel Can'a beşibiryerde taktılar

Sibel Can, bayramın 3’üncü gününde Kıbrıs’ta Concorde Luxury Resort Oteli’nde performans sergiledi. Sahneye göğüs ve sırt dekolteli kıyafetle çıkan şarkıcı, konuklara unutulmaz bir gece y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyninize yapabileceğiniz 12 iyilik...

Unutkanlık çağın yaygın sorunlarından biri… Masum bir nedenden kaynaklanabileceği gibi demans yani bunama işareti de olabiliyor. Prof. Dr. Uludüz, işte bu riske karşı beyni her daim çalıştırmanın önemine vurgu yapıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR