Yukarı
398141

Paşinyan'dan Rusya'yı kızdıracak karar: KGAÖ üyeliğini askıya aldı

23 Şubat 2024 08:48

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, kolektif güvenlik anlaşmasının ülkesine yönelik uygulanmadığını, bu nedenle Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (KGAÖ) katılımını askıya aldıklarını belirtti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Fransız medyasına yaptığı değerlendirmede, “Görüşümüze göre, kolektif güvenlik anlaşması Ermenistan’a yönelik, özellikle de 2021-2022 yıllarında yerine getirilmedi ve bunu görmezden gelemezdik. Bu anlaşmaya katılımımızı dondurduk. Bakalım ne olacak” ifadelerini kullandı.

Sputnik'te yer alan habere göre Erivan, defalarca KGAÖ ve Rusya’yı yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçlamıştı. Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, 2022 Eylül ayında 'geniş çaplı saldırıya' uygun tepki vermemekle suçladığı KGAÖ’den hiçbir beklentileri olmadığını dile getirmişti. 

Başbakan Paşinyan, 23 Kasım 2023 tarihinde Minsk’te düzenlenen KGAÖ Zirvesi’ne katılmayı reddetti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ermenistan’ın KGAÖ’nün ortak tatbikatlarına ve eğitimlerine katılımının önemli olduğunu dile getirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise KGAÖ dahil tüm konularda Ermeni dostlarla diyalogu sürdüreceklerini açıklamıştı.

KOLEKTİF GÜVENLİK ANLAŞMASI ÖRGÜTÜ NEDİR?

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, 1992'de kurulan bir askeri ittifaktır.

Bu örgüt, üye ülkeler arasında askeri işbirliğini güçlendirmeyi, bölgesel ve uluslararası güvenliği sağlamayı amaçlar. KGAÖ, başlangıçta Bağımsız Devletler Topluluğu'nun bir parçası olarak kurulmuş, daha sonra kendi başına bağımsız bir örgüt haline gelmiştir.

KGAÖ'nün üyeleri genellikle eski Sovyet cumhuriyetlerinden oluşmaktadır. Nisan 2023 itibarıyla KGAÖ'ye üye ülkeler şunlardır:

Rusya - KGAÖ'nün lideri konumunda ve örgütün askeri kapasitesine en büyük katkıyı sağlayan ülkedir.

Belarus - Rusya ile sıkı siyasi ve askeri ilişkileri bulunan bir ülkedir.

Kazakistan - Orta Asya'nın en büyük ve ekonomik açıdan en güçlü ülkesidir.

Kırgızistan - Orta Asya'da stratejik öneme sahip bir ülkedir.

Tacikistan - Orta Asya'da, özellikle güvenlik ve sınır meseleleri konusunda KGAÖ ile işbirliği yapmaktadır.

Ermenistan - Güney Kafkasya'da, güvenlik ihtiyaçları nedeniyle KGAÖ'de yer almakta, ancak son zamanlarda örgüte eleştirel yaklaşmaktadır.

Örgüt, üye ülkeler arasında askeri alanda işbirliğini ve koordinasyonu teşvik etmek, bölgesel barış ve güvenliği korumak amacıyla ortak askeri tatbikatlar düzenlemekte ve üyeler arasında güvenlik konularında işbirliğini artırmaya yönelik adımlar atmaktadır.

KGAÖ, aynı zamanda dış tehditlere karşı "kolektif savunma" ilkesine dayanır ve "üye ülkelerin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü koruma" taahhüdünde bulunur.

CumhuriyetYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Hamas lideri Haniye, Türkiye'ye geliyor

Hamas lideri İsmail Haniye haftasonu Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Erdoğan bugünkü AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Hafta sonu Filistin davasını...

Yunanistan da 'Demir Kubbe' kuruyor

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, İran'ın son saldırılarıyla yeniden gündeme gelen İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe'ye benzer bir sistem kuracaklarını söyledi. Yunanistan Savu...


ABD'den İran'a yeni yaptırım

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Joe Biden'ın Kongre üyeleri, ABD müttefikleri ve partnerleriyle İran'a kapsamlı bir cevap verilmesini koordine ettiğini belirtti.

Azerbaycan, Ermenistan'ın açtığı davanın reddini istedi

Hollanda'nın Lahey kentinde BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanında 15 Nisan'da başlayan duruşmalarda, Azerbaycan ve Ermenistan heyetleri sunumlarını yapıyor. Azerbaycan Dışişle...


Teknoloji devi Vietnam'da yatırımı artırmak istiyor

Apple'nın bildirisine ve Vietnam medyasındaki haberlere göre, Cook'un Vietnam'a yaptığı ilk ziyarette Başbakan Pham Minh Chinh ile buluştuğu belirtiliyor.

İngiltere'de sigara satışı kararı: Onlara ömür boyu yasak!

İngiltere’de yeni neslin hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı. Buna göre, 2009’dan sonra doğanlara sigara satışı yasaklanıyor.


NYT'nin 'Gazze' yönergesi ortaya çıktı: 'İsrail'in yaptıklarına soykırım, işgal demeyelim'

Analiz, 24 Kasım itibarıyla New York Times'ın İsraillilerin ölümlerini 53 kez, Filistinlilerin ölümlerini ise yalnızca bir kez "katliam" olarak tanımladığını ortaya çıkardı. İsrail saldır...

Türkiye'nin tepkisine rağmen Yunanistan plandan vazgeçmedi

Yunanistan İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturmayı planladığını açıklaması, Ankara-Atina hattında son dönemde yaşanan bahar havasına gölge düşürdü. Yunanistan, biyolojik çeşi...


Japonya'dan İsrail'e çağrı... Saldırılardan kaygılı

Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, 25 dakika süren görüşmede Kamikawa, gerilimleri şiddetle kınadıklarını yineledi ve Orta Doğu'daki mevcut gidişatın İsrail ve İsrail halkının yanı...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Aşkın Nur Yengi: Bu maaşla emekli olamam

"10 bin TL ile yaşamak zorunda kalırsam emekli olamam" diyen şarkıcı Aşkın Nur Yengi, mesleğini yapmaya devam edeceğini söyledi. Bir zamanlar vokalistliğini yaptığı Sezen Aksu'nun son dön...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Ağız kanseri teşhisinde lolipop yöntemi

Araştırmacılar lolipopun ağız kanseri teşhisini hızlandırabileceğini, hatta sigara içen veya çok miktarda alkol tüketen kişiler gibi en fazla risk altında olan kişilerde tümör taraması için kullanılabileceğini umuyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR