Yukarı
398633

ABD tehdit etti, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 20 ayın dibini gördü

29 Şubat 2024 14:31

ABD'nin 22 Aralık'ta Türk banklarına da yaptırım tehdidi içeren yeni kararnamesinin ardından Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı ocakta son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Düşüşün şubatta da sürdüğü tahmin ediliyor.

ABD'nin Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti engellemeye dönük hamleleri sonuç vermeye başladı. 

Şubat 2022'de Ukrayna savaşının başlamasıyla artan Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret, ABD'nin özellikle Aralık 2023'te Türk bankalarına dönük tehditlerini artırmasıyla belirgin ölçüde geriledi. 

TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 2024 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,5'lik düşüşle 628 milyon dolara geriledi. 

Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı, ocak ayında son 20 ayın en düşük seviyesini gördü. Ocak 2023'te Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 1 milyar 37 milyon dolar olmuştu.  

Savaş öncesinde 2021 yılında toplam 5 milyar 774 milyon dolar olan Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı, 2022 yılında 9 milyar 343 milyon dolara, 2023 yılında 10 milyar 909 milyon dolara yükselmişti.

Türkiye'nin Rusya'dan ithalatı da 2024 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,5 düşüşle 4 milyar 325 milyon dolara geriledi. Türkiye'nin Rusya'dan ithalatı, 2023'te enerji fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle bir önceki yıla göre yüzde 22,5 düşüşle 45 milyar 598 milyon dolara gerilemişti. 

Yaptırımlar nedeniyle özellikle Avrupa Birliği ülkeleriyle ticareti keskin biçimde düşen Rusya, Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkelerine yönelmiş, Türkiye de savaş sonrasında Rusya ile ticaretini artıran ülkeler arasında yer almıştı. 

Rus ithalatçılar hem Türk ürünlerine yönelmiş hem de Batı menşeili ürünlerin ithalatı için Türkiye ara durak olarak seçilmişti. 

ARALIKTA YENİ KARARNAME ÇIKARILDI

ABD, Rusya'nın yaptırımlardan kaçmasına olanak sağlayan finansal kuruluşların cezalandırılması için 22 Aralık 2023'te bir kararname çıkarttı. 

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, kararnamenin çıkarılmasının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerde faaliyet gösteren bankalara artık yaptırım uygulanabileceğini söylemişti.

ABD, şirketleri Rusya'ya uygulanan ABD yaptırımlarından kaçmamaları konusunda defalarca uyardı ve Moskova'nın bu önlemleri aşmasına yardım etmekle suçladığı Türkiye, BAE ve Çin'deki firmaları hedef almıştı.

Adeyemo, önceki gün yaptığı açıklamada, ABD'nin yabancı finans kuruluşlarına yaptırım uygulama tehdidinin Rusya ile Türkiye, BAE ve Kazakistan gibi ülkeler arasındaki finansal akışı önemli ölçüde değiştirdiğini belirtmişti.

Adeyemo, "Benim görebildiğim verilerde, finansal akışta belirgin bir fark tespit ettim. Bunlar muhtemelen kurumlar tarafından engelleniyor" demişti.

'BANKALARIN UYUM DEPARTMANLARI CİDDİYE ALDI'

Adeyemo bankaların uyum departmanlarının, ABD'nin ilk kez ikincil yaptırımlara başvuracağını ifade etmesi nedeniyle kararnameyi ciddiye aldıklarını söylemişti. İkincil yaptırımlar, hâlihazırda ABD'nin yaptırım uyguladığı taraflarla iş yapan yabancı kişiler ve şirketleri kapsıyor.

Adeyemo, "(Kararnameden) kısa bir süre sonra, CEO'lardan başlayarak aşağı doğru olmak üzere dolara erişimimizi korumak için ne yapabiliriz diye sormak için bizden toplantı talep etmeye başladılar" demişti.

Adeyemo, "Bunlar kendilerine odaklanıldığını bilen ve doğru tarafta yer aldıklarından emin olmak isteyen büyük bankalardı. Çünkü onlar için günün sonunda Rusya ile bir miktar iş yapıyor olsalar bile bu ABD ile yaptıkları ya da dolarla yaptıkları işlerin yanında cılız kalıyor" demişti.

ABD, yabancı finans kuruluşlarına yönelik kararnameyi şu ana kadar uygulamadı.

ÖDEMELERDE SORUN YAŞANIYOR

Reuters'da geçen hafta yer alan ve konu ile ilgili bilgi sahibi olan yedi kaynağa dayandırılan bir haberde, ABD'nin Rusya ile çalışan finansal kuruluşlara yaptırım uygulama tehdidiyle Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretin finansmanının aksadığı, hem Rusya'dan alınan petrol ödemelerinin hem de Rusya'ya giden pek çok ürünün ödemelerinin tahsilatında zorluklar yaşandığı ifade edilmişti. 

Kaynaklar, kararnamenin özellikle enerji sektörünü hedef almasa da Türkiye'nin Rus ham petrolü için ödemelerini ve Türkiye'nin Rusya'ya ihraç ettiği ürünler için Rusya'nın ödemelerini karmaşık hâle getirdiğini söylemişlerdi.

ABD'li üst düzeydeki yetkililer Türkiye, BAE ve diğer ülkeleri ziyaret ederek, ABD'nin yaptırım uyguladığı kurumlarla iş yapmaları durumunda G7 ülkelerinin piyasalarına erişimlerini kaybedebilecekleri uyarısında bulunmuşlardı.

Başkanlık kararnamesinde, yalnızca ABD'nin yaptırımlarına maruz kalan ya da Rusya'nın askeri sanayi üssü ile bağlantılı olan şirketlerle bilinçli olarak çalışan şirketleri kapsayan bir eşik bulunmaması nedeniyle şirketler, yaptırım uygulanan şirketlerle farkında olmadan iş yapsalar dahi ABD'nin mali sisteminden çıkarılma riski ile karşı karşıya kaldılar.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

'Önce iş güvenliği' yalanı devam ediyor: Her gün en az 5 iş cinayeti!

İSİG Meclisi'nin 2024 yılının ilk üç ayına dair raporuna göre; Ocak ayında 161, Şubat ayında 149 ve Mart ayında 115 olmak üzere üç ayda en az 425 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

SGK'den 7 bin anneye 325 avro destek

SGK, "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin ikinci aşamasını başlatmak için hazırlıklarını tamamladı. AB'nin finansal desteğiyl...


IBAN ile ödeme alan işletmelere inceleme!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sık sık tartışılan "IBAN ile ödeme" işlemlerine odaklandı. Son zamanlarda, bazı işletmelerin kredi veya banka kartı yerine IBAN üzerinden ödeme talep etmelerin...

O ilde ekmeğe ve simide zam geldi!

Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin kararıyla, ekmeğin fiyatına yüzde 33 oranında artış yapıldı. Mardin'in merkez ve ilçelerinde 6 TL'ye satılan 200 gram ekmeğin fiyatı 8 TL'y...


Türkiye'de en fazla eleman aranan 10 meslek belli oldu

İŞKUR'un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarına göre, , en fazla eleman aranan 10 meslek, makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi,...

Altın fiyatları tarihi zirveden geri döndü

İran'ın İsrail'e misilleme yapacağı ve bölgesel savaş riskinin artacağı beklentisiyle dün 2 bin 431 dolara kadar yükselen ons altın fiyatı, dün akşam tarihi zirvesinden geri çekildi. Uzma...


Yoksulluğu miras bırakıyoruz

Türkiye’de bir kesim servetini büyütürken büyük çoğunluk, yoksulluğu kuşaktan kuşağa aktarıyor. 14 yaş civarında ailesiyle tatile çıkamayanların yüzde 69.1’i tatile gidemiyor. TÜRKİYE eko...

Biden 7,4 milyar dolarlık öğrenci kredi borcunu daha siliyor

ABD Başkanı Joe Biden, kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde öğrenci borçlarıyla ilgili bir adım daha attı. Üniversite maliyetlerini azaltmayı vaat eden Biden, bu kapsamda 7,4 milyar ...


Çin'in ihracatı ve ithalatı martta azaldı

Çin'in ihracatı ve ithalatı yeni yıla beklentilerin üzerinde artışla başlamasının ardından martta yeniden gerilemesi, dış ticaretteki zayıflığın sürdüğünü gösterdi. Çin Gümrükler Genel İd...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sibel Can'a beşibiryerde taktılar

Sibel Can, bayramın 3’üncü gününde Kıbrıs’ta Concorde Luxury Resort Oteli’nde performans sergiledi. Sahneye göğüs ve sırt dekolteli kıyafetle çıkan şarkıcı, konuklara unutulmaz bir gece y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyninize yapabileceğiniz 12 iyilik...

Unutkanlık çağın yaygın sorunlarından biri… Masum bir nedenden kaynaklanabileceği gibi demans yani bunama işareti de olabiliyor. Prof. Dr. Uludüz, işte bu riske karşı beyni her daim çalıştırmanın önemine vurgu yapıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR