Yukarı
398709

Avrupa’dan Airbnb tarzı konut kiralama platformlarına şeffaflık şartı

01 Mart 2024 16:07

Avrupa Parlamentosu’ndan geçen tasarıyla kısa süreli kiralamaların denetimi artırılmaya çalışılıyor. Konu AP gündemine kıtada yaşanan konut kriziyle girmişti.

Avrupa Parlamentosu’ndan geçen yasa tasarısıyla kısa süreli konut kiralama platformları yerel yetkililerle veri paylaşmak zorunda kalacak.

Avrupa’da konut sorununu derinleştiren kısa süreli konut kiralama platformları turistik konaklamaların yüzde 25'ini oluşturuyordu.

Airbnb tarzı platformları hedef alan tasarı özellikle turistik bölgeleri etkileyen sorunu frenlemeyi hedefliyor.

Avrupa Parlamentosu geçen yıl konuyu ele almış, sorunun çözümünde en kritik adımlardan birinin "şeffaflık sağlanması" olduğunu tespit etmişti.

Tespitin gerekçesi, dijital platformlarda listelenen konutların detaylarına ulaşılamaması ve bu nedenle mevcut düzenlemelere uygunluğun tespit edilememesiydi.

Yeni düzenlemeyle birlikte kısa süreli konut kiralama hizmeti veren platformlar verilerini aylık ya da üç aylık olarak yerel yetkililerle paylaşmak zorunda kalacaklar.

Tasarıyla yasadışı konut listelemelerinin önüne geçmek hedefleniyor.

Airbnb de gelişmeyi olumlu karşıladı

Avrupa Parlamentosu’nun Yeşiller grubu üyesi Kim Van Sparrentak’a göre bu tasarı, “kuralları büyük teknoloji şirketlerinin koymadığını” kanıtlamış olacak. 

Airbnb cephesi de gelişmeyi olumlu karşıladı. Bunun sektör için bir dönüm noktası olduğunu belirten Airbnb’nin Avrupa Birliği (AB) politikaları sorumlusu Seorgina Browes’a göre yolun kuralları ilk defa açık, tasarı ev sahipleri, yetkililer ve Avrupa’nın turizmi için de faydalı.

Avrupa Parlamentosu’ndan çıkan karar, üye ülkelerin meclislerinden geçtikten sonra yürürlüğe girecek.

Turizm şehirleri kısıtlama getirmeye daha önce başlamıştı

Avrupa’nın önde gelen turistik kentleri, Avrupa Parlamentosu’ndan bu karar çıkmadan önce kimi önlemler almaya başlamışlardı.

Paris ve Amsterdam kısa süreli kiralamalarda kullanılan evlerin yıl içinde kaç defa kiralanabileceğine dair sınırlamalar getirmişti.

İspanya’nın Barcelona kentindeyse kısa süreli konut kiralamaları tamamen yasaklanmış durumda.

Avrupa’da en çok ziyaret edilen ikinci kent Paris, beşinci kent Amsterdam, altıncı kent Barcelona.

Türkiye’de de izin belgesi şartı getirilmişti

İstanbul Avrupa’da en çok ziyaret edilen üçüncü kent konumunda. Türkiye’de de kısa süreli kiralama sektörü yakın zamanda yoğun tartışmalara konu oldu.

20 Ekim’de yasalaşan, 2 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanan tasarıya göre Türkiye’de kısa süreli kiralanacak konutlara izin belgesi alma şartı getirilmişti. İzin belgesi alabilmek için bina sakinlerinin tamamının izni olması gerekiyordu.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

'Önce iş güvenliği' yalanı devam ediyor: Her gün en az 5 iş cinayeti!

İSİG Meclisi'nin 2024 yılının ilk üç ayına dair raporuna göre; Ocak ayında 161, Şubat ayında 149 ve Mart ayında 115 olmak üzere üç ayda en az 425 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

SGK'den 7 bin anneye 325 avro destek

SGK, "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin ikinci aşamasını başlatmak için hazırlıklarını tamamladı. AB'nin finansal desteğiyl...


IBAN ile ödeme alan işletmelere inceleme!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sık sık tartışılan "IBAN ile ödeme" işlemlerine odaklandı. Son zamanlarda, bazı işletmelerin kredi veya banka kartı yerine IBAN üzerinden ödeme talep etmelerin...

O ilde ekmeğe ve simide zam geldi!

Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin kararıyla, ekmeğin fiyatına yüzde 33 oranında artış yapıldı. Mardin'in merkez ve ilçelerinde 6 TL'ye satılan 200 gram ekmeğin fiyatı 8 TL'y...


Türkiye'de en fazla eleman aranan 10 meslek belli oldu

İŞKUR'un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarına göre, , en fazla eleman aranan 10 meslek, makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi,...

Altın fiyatları tarihi zirveden geri döndü

İran'ın İsrail'e misilleme yapacağı ve bölgesel savaş riskinin artacağı beklentisiyle dün 2 bin 431 dolara kadar yükselen ons altın fiyatı, dün akşam tarihi zirvesinden geri çekildi. Uzma...


Yoksulluğu miras bırakıyoruz

Türkiye’de bir kesim servetini büyütürken büyük çoğunluk, yoksulluğu kuşaktan kuşağa aktarıyor. 14 yaş civarında ailesiyle tatile çıkamayanların yüzde 69.1’i tatile gidemiyor. TÜRKİYE eko...

Biden 7,4 milyar dolarlık öğrenci kredi borcunu daha siliyor

ABD Başkanı Joe Biden, kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde öğrenci borçlarıyla ilgili bir adım daha attı. Üniversite maliyetlerini azaltmayı vaat eden Biden, bu kapsamda 7,4 milyar ...


Çin'in ihracatı ve ithalatı martta azaldı

Çin'in ihracatı ve ithalatı yeni yıla beklentilerin üzerinde artışla başlamasının ardından martta yeniden gerilemesi, dış ticaretteki zayıflığın sürdüğünü gösterdi. Çin Gümrükler Genel İd...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sibel Can'a beşibiryerde taktılar

Sibel Can, bayramın 3’üncü gününde Kıbrıs’ta Concorde Luxury Resort Oteli’nde performans sergiledi. Sahneye göğüs ve sırt dekolteli kıyafetle çıkan şarkıcı, konuklara unutulmaz bir gece y...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyninize yapabileceğiniz 12 iyilik...

Unutkanlık çağın yaygın sorunlarından biri… Masum bir nedenden kaynaklanabileceği gibi demans yani bunama işareti de olabiliyor. Prof. Dr. Uludüz, işte bu riske karşı beyni her daim çalıştırmanın önemine vurgu yapıyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR