Yukarı
402463

TikTok yasağı Cumhuriyetçileri ikna etti: ABD'de Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yardım paketine onay

24 Nisan 2024 13:36

ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılacak 95 milyar dolarlık yardımı paketini onayladı. Pakete uzun süredir direnen Cumhuriyetçiler, TikTok yasağının tasarıya eklenmesiyle paketi kabul etti.

TikTok yasağı Cumhuriyetçileri ikna etti: ABD'de Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yardım paketine onay

ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılacak 95 milyar dolarlık yardımı paketini onayladı. Pakete uzun süredir direnen Cumhuriyetçiler, TikTok yasağının tasarıya eklenmesiyle paketi kabul etti.

ABD Senatosu, dün Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılacak 95 milyar dolarlık yardımı onaylamak üzere oylama yaptı. 

Senato'da hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler, uzun zamandır askıda olan paketin ABD Başkanı Joe Biden'a göndermek üzere mutabakat sağladı. Paket, Senato'da 18'e karşı 79 oyla onaylandı.

Aylarca süren gecikmelerden sonra Meclis geçen hafta üç ABD müttefikine fon sağlanmasını öngören dört yasa tasarısını onaylarken, sosyal medya platformu TikTok'un ülke çapında yasaklanmasını öngören tasarıyı da onaylamış oldu. Söz konusu tasarılar, "torba yasa" olarak büyük bir pakette birleştirilmişti.

Tasarıda, Rusya'ya karşı Ukrayna'ya 60,8 milyar dolarlık askeri yardım paketi yer alıyor. Paketteki 26,3 milyar dolarlık kısımsa, hem İsrail'e askeri yardımı hem de Gazze dahil olmak üzere çatışma bölgelerindeki sivillere insani yardımı içeriyor. Hint-Pasifik bölgesinin Çin'e karşı savunmasını güçlendirmesi içinse 8,1 milyar dolar ayrılmış durumda.

Pakete onayın ardından Çin'den ABD'ye Tayvan çağrısı

Tasarının senatodan geçmesinin ardından açıklama yapan Çin'in Tayvan İşleri Ofisi'nden bir sözcü, Pekin'e karşı hazırlanan pakete tepki gösterdi. Sözcü, Pekin'in ABD'yi somut eylemlerle "Tayvan'ın bağımsızlığını" desteklememe taahhüdünü yerine getirmeye ve onu herhangi bir şekilde silahlandırmayı bırakmaya çağırdı.

Tayvan ordusuysa, paranın nasıl kullanılacağına dair ABD'yle bir görüşme planlandığını söyledi.

Zelenskiy'le görüşen Biden: Hızlı hareket edeceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'le pazartesi günü telefon görüşmesi yapan Biden, tasarının Senato'dan geçmesinin ardından hava savunma silahları da dahil olmak üzere acilen ihtiyaç duyulan askeri yardımı Kiev'e göndermek için "hızlı hareket edeceklerini" bildirdi.

Pakette Cumhuriyetçiler'in TikTok şartı

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk olan Cumhuriyetçiler, paketi onaylamak için, Çin'e ait TikTok'un bir yıl içinde sosyal medya platformundan çekilmemesi durumunda ABD'de engellenmesini sağlayacak hükmün pakete eklenmesi şartı koymuştu.

Pakete Trump'ın 'geri ödeme' önerisi eklendi

Tasarının ülkelere yardım bölümünün büyük bir kısmı, Senato'nun Şubat ayında kabul ettiği kararının birebir aynısı.

Buna ek olarak, başlangıçta Ukrayna'ya yardıma karşı çıkan eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından ilk kez ortaya atılan bir fikir olan, ABD Başkanı'nın "bağışlanabilir krediler" şeklinde yaklaşık 10 milyar dolarlık ekonomik yardımın Kiev'den geri ödenmesini istemesini zorunlu kılan bir tedbir de eklendi.

Cumhuriyetçi Senatörler fikir değiştirdi

Dış yardım paketi büyük ölçüde Senato'nun Şubat ayında kabul ettiği tedbire benzese de, buna karşı oy kullanan Cumhuriyetçi senatörler fikirlerini değiştirerek tasarıya onay vermiş oldu.

Tasarıya sonradan onay verenler arasında, daha önce Senato'nun dış yardım paketini sınır mevzuatıyla eşleşmediği için karşı çıkan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da var.

Bu yılın başlarında Ukrayna'ya yaptığı ziyaretin ardından Graham, Trump'ın önerdiği "geri ödemeli kredi" planını onayladı. Graham, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısı nedeniyle İsrail'e yardım gönderilmesinin gerekli olduğunu ifade etti. Graham, tasarının oylanmasından önce X'ten yaptığı açıklamada, “İsrail'in artık ABD Senatosu'na ihtiyacı var. Mazeret yok" dedi.

Cumhuriyetçiler uzun süredir pakete direniyordu

Ukrayna ve İsrail'e yönelik yardım paketi, ABD Kongresi'nde çok uzun süredir iç tartışmalara neden olmuştu.

Kongre'nin geniş desteğine rağmen, ABD'nin dış ilişkilerdeki rolüne giderek daha fazla şüpheyle yaklaşan Cumhuriyetçilerin bir grubunun Ukrayna'ya daha fazla yardım göndermeye direnmesiyle söz konusu paketin onaylanma süreci açmaza girmişti. Cumhuriyetçiler, yabancı ülkelere yapılacak her türlü fonun, ABD-Meksika sınırına gelen insan sayısının artışını durdurmayı amaçlayan yasalarla birlikte kullanılması konusunda bir torba tasarı hazırlanması yönünde ısrarcıydı.

Senato'da müzakere edilen sınır ve ulusal güvenlik yasa tasarısının iptal olmasının ardından Senato'nun çoğunluk lideri Chuck Schumer, dış yardım yasa tasarısını oylamaya sundu. Şubat ayında 29'a karşı 70 oyla ezici bir çoğunlukla kabul edilen yardım tasarısı, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'ne takılmıştı.

Tasarıya dönük çekimser bir tavır takınan Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Biden'ın, Kongre liderlerinin ve Avrupalı Devlet Başkanlarının baskıları sonucunda tasarıya onay verme kararı almıştı. Johnson, konuya dair Cumhuriyetçiler arasında başlayan iç tartışmalar sonucunda geçtiğimiz hafta istifasını açıklamıştı.

SOL HABERYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

ABD'nin 320 milyon dolarlık 'Gazze'ye yardım' fiyaskosu

ABD’nin Gazze Şeridi kıyısında insani yardımlar için kurduğu yüzer iskele projesinin fiyaskoyla sonuçlanması tartışmalara yol açtı. Gazze'de ABD'nin yüzer iskelesine destek veren 4 gemini...

İsrail'den Hamas iddiası: 15 bin savaşçı öldürüldü

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarda “15 bin Hamas savaşçısının öldürüldüğünü” iddia etti. Ancak, Hamas tarafından yapılan açıklamada söz konusu idd...


Kuzey Kore Japon Denizi'ne çok sayıda balistik füze fırlattı

Kuzey Kore, Japon Denizi istikametine doğru en az 10 kısa menzilli balistik füze fırlattı. Japon Başbakanı Kishida bunun BM kararlarını ihlal anlamına geldiğini söyleyerek Kuzey Kore'yi k...

İzlanda’daki yanardağ hareketliliği 2,5 kilometrelik volkanik yarık oluşturdu

İzlanda’da aynı bölgede geçen aralık ayından beri devam eden volkanik hareketler uzun bir volkanik yarık oluşmasına neden oldu. İzlanda’da aynı bölgede Aralık’tan bu yana beşinci kez volk...


Hindistan'da aşırı sıcaklar can aldı

Hindistan'ın kuzey ve orta bölümlerindeki bazı bölgelerde şiddetli sıcak hava dalgası hakim. İlk belirlemelere göre Delhi'de 52,3 derecelik sıcaklık kaydedildi. Doğrulanması halinde bu Hi...

Çin'den Filistin'e destek açıklaması

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz" diyerek Mültecilere Yardım Ajansı'na 3 milyon dolar bağışlayacaklarını açıkladı. Çin Lideri Şi ...


Nijerya'daki silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti

Ulusal basındaki haberlere göre, Kajuru Bölge Başkanı Cafra Caino, silahlı çete üyelerinin, Maro pazarına saldırı düzenlediğini belirtti. Caino, saldırıda 12 kişinin yaşamını yitirdiğini,...

Miçotakis'ten sert çıkış: Türkiye'yi ilgilendirmez

Ankara-Atina hattında kriz çıkaran Yunanistan'ın İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturma planıyla ilgili Yunan Başbakan Kiriakos Miçotakis'ten yeni bir açıklama geldi. Yunanist...


AB'de Rusya alarmı: Ofislerde arama yapılıyor

Belçika Federal Savcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Nisan 2024'te başlatılan bir dava çerçevesinde Brüksel Federal Adli Polisi, Brüksel Mahkemesi İnceleme Sulh Hakiminin emriyle...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

İyi ki dağılmışız...Bu egoyla hiçbir şey olmaz

Yasemin Yürük belgesel fikrine “Kendi belgeselimizi yapmak ve satmak bana biraz megalomanca geliyor. Hayır diyebilmek hayatta önemli” sözleriyle karşı çıkan Ergül’e sitem etti: “Bir belge...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Mevsim geçişleri bipolar bozukluk ataklarını tetikliyor

Mevsim geçişleri, neden olduğu birçok hastalığın yanı sıra ruh sağlığını da olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu ve Doç. Dr. Taha Can Tuman, mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklardan korunmak için önemli tavsiyelerde bulundu. Bu dönemleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı atlatmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR