Yukarı
404257

Kilo kaybı için kullanılan ilaçlar mide felcine yol açıyor

21 Mayıs 2024 09:38

Yapılan araştırmalar, kilo kaybı ve diyabet için popüler ilaçları kullanan kişilere mide felci teşhisi konulma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Diyabet ve obeziteyi engellemek için enjekte edilen ilaçlarla ilgili son veriler mide felci gibi nadir fakat ciddi bir yan etki riskini artırdığını ortaya koydu.

Hasta kayıtlarına dayanan en az üç yeni çalışma, mide felci tanısı alma riskinin, GLP-1 agonistlerini içeren ilaçları alan kişilerde almayanlara göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çalışmalar dışarıdan uzmanlar tarafından incelenmediği veya tıp dergilerinde yayınlanmadığı için veriler ön değerlendirme olarak kabul ediliyor. Bunlardan ikisi cumartesi günü Washington'daki Sindirim Hastalıkları Haftası 2024 tıbbi konferansında sunuldu; üçüncüsünün pazartesi günü sunulması planlanıyor.

GLP-1 agonistleri olarak adlandırılan enjekte edilen ilaçlar, kilo vermede çok etkili oldukları kanıtlandığından yüksek talep görüyor. 

İlaçlar yiyeceklerin mideden geçişini yavaşlatarak açlığı bastırıyor. Ayrıca vücudun daha fazla insülin salgılamasına ve beyne iştahı azaltan sinyaller gönderilmesine yardımcı oluyorlar.

Ancak bazı kişilerde bu ilaçlar, tıbbi müdahale gerektirebilecek şiddetli kusma nöbetlerine de neden olabilir. Ayrıca mideyi o kadar yavaşlatabilirler ki bu da mide tembelliğine yol açabilir.

Doktorlar çoğu zaman ilacı kestikten sonra bunun düzeleceğini söylüyor. Ancak bazı insanlar, ilacı bıraktıktan aylar sonra bile durumlarının iyileşmediğini ve bunun hayat değiştiren sonuçlar doğurduğunu söylüyor.

MİDE TEMBELLİĞİ RİSKİNİN ÖLÇÜLMESİ

Yeni çalışmalarda, GLP-1 ilaçları almayan benzer kişilerle karşılaştırıldığında, kullananların mide tembelliğine yakalanma riski yaklaşık %50 daha yüksekti.

Cleveland'daki üniversite hastanelerindeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada, katkıda bulunan 80 sağlık kuruluşundan milyonlarca hasta kaydını içeren veritabanı tarafından toplanan kayıtlar kullanıldı. Analiz, vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan, ancak diyabet tanısı olmayan ve GLP-1 ilacına başlamadan en az altı ay önce mide tembelliği veya pankreatit tanısı konmamış obez yetişkinlere odaklandı. Çalışmaya 286 binden fazla hastanın kayıtları dahil edildi.

Özellikle kişinin kan şekeri uzun süre iyi kontrol edilmediyse, diyabet tek başına mide tembelliği riskini de artırabilir.

Kilo kaybı için GLP-1 ilacı reçete edilen kişiler arasında her 10.000 kişiden 10'una, yani %0,1'ine mide tembelliği tanısı konuldu. Karşılaştırıldığında, veri tabanında yaş, cinsiyet, etnik köken ve diğer faktörlere göre eşleştirilen ancak GLP-1 ilacı almayan 10.000 kişiden 4'ünde veya %0,04'ünde bu durum gelişti.

İstatistiksel olarak anlamlı olan fark, GLP-1 ilacı kullanırken mide felci teşhisi konma riskinin %52 arttığı anlamına geliyordu.

Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp profesörü olan çalışma yazarı Dr. Prateek Sharma, "Bu ilaçlar işe yaramasına ve doğru nedenle kullanılması gerekmesine rağmen, herkesi uyarmak istiyoruz ki, eğer buna başlamaya karar verirseniz, yüzde 30 ihtimalle mide-bağırsak yan etkilerine sahip olabileceğiniz konusunda hazırlıklı olun. İlacın kesilmesi gerekebilir" dedi.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Bilimsel araştırma: Günde 2-3 kahve içmek...

Yapılan bir araştırma günde 2 ile 3 bardak kahve tüketmenin insan sağlığına çok büyük katkıları olduğunu gözler önüne serdi. Bilim insanları yapılan kapsamlı araştırmada kahve tüketiminin...

Uzmanından korkutan 'iklim krizi' açıklaması: 'Giderek artacak'

İklim Araştırmaları Derneği Proje Koordinatörü Nihan Yeğin Arayan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarının, ani yağmurların iklim değişikliğinin sonucu olduğunu belirterek, “...


Dünya Sağlık Örgütü’den aşırı işlenmiş gıda ve alkol uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, aşırı işlenmiş gıdalar, alkol, tütün ve fosil yakıtlar Avrupa'da her yıl 2,7 milyon insanı öldürüyor. Uzmanlar, "güçlü endüstrilerin", hükümet politikal...

Göz kapaklığı düşüklüğünün sebepleri

Göz kapağı düşüklüğünün sadece kozmetik bir sorun olarak görülmemesi gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Barış Yeniad “Genellikle ileri yaşlarda kaslardaki zayıflamayla...


Sıcak hava kalbe iyi gelmiyor

Yaza yavaş yavaş merhaba derken sıcak havalar kendini göstermeye başladı. Havadaki yüksek sıcaklık yüzünden vücudun kendi iç ısısını korumak için daha fazla uğraştığını ve bunun sonucunda...

Salgın paniği! Kaynağı tespit edilemedi, vaka sayısı hızla artıyor

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) "escherichia coli (koli basili)" bakterisinin neden olduğu bir salgın bulunduğunu ve yıl sonuna kadar vaka sayısının hızla yayılacağını belirtti....


Sıcak çarpması öldürücü olabilir !

Hava sıcaklığının ani artışıyla birlikte acil sağlık sorunlarının arttığını söyleyen Uzman Doktor Ülkümen Rodoplu, vatandaşları, sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaya çağırdı. Herkes İçi...

Yazın kapalı havada bile güneş gözlüğü takın

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, ‘’Yazın dünyaya ulaşan güneş ışınları (UV), kışa göre üç kat daha fazladır. Bu nedenle gözlere çok dikkat edilmeli’’ dedi.


Araştırma: Gençlerde artan kanser oranları endişe yaratıyor

Gençler arasında kolorektal kanseri artış gösterirken uzmanlar bunun sorumlusunun yanlış uygulanan diyetler olabileceğine dikkat çekiyor. ABD’li bilim insanları, yağ oranı yüksek ve lif o...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Deniz Akkaya'nın kızı devlet korumasına alınmıştı... Babasına teslim edildi

Deniz Akkaya'nın bir süredir Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koruma altına olan 16 yaşındaki kızı, dün akşam baba Efe Önbilgin tarafından teslim alındı. Deniz Akkaya, geçen ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Bilimsel araştırma: Günde 2-3 kahve içmek...

Yapılan bir araştırma günde 2 ile 3 bardak kahve tüketmenin insan sağlığına çok büyük katkıları olduğunu gözler önüne serdi. Bilim insanları yapılan kapsamlı araştırmada kahve tüketiminin bazı ciddi hastalık risklerini çok ciddi bir oranda azalttığını tespit etti... 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR