Yukarı
404422

Gözler TCMB'nin faiz kararına çevrildi: İşte son faiz tahminleri

23 Mayıs 2024 10:12

Finansal piyasalar, Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararını bekliyor.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerden sonra haziran ayından bu yana sürdürülen sıkılaştırma politikalarının sonucu olarak TCMB politika faizini sonuncusu mart ayında olmak üzere 4 bin 150 baz puan yükseltmişti.

Geçen ay gerçekleştirilen toplantıda ise politika faizi yüzde 50'de sabit bırakılmıştı.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, önceki hafta yaptığı enflasyon raporu sunumunda, ilk dört ay enflasyonun tahminlerin üzerinde gerçekleşmesinin de etkisiyle TCMB'nin yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan artışla yüzde 38'e yükselttiğini söyledi.

TCMB yüzde 50 seviyesindeki politika faizi ile sıkı para politikası duruşunun enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar devam edeceğini belirtti.

Enflasyonda zirveyi Mayıs'ta yüzde 75-76 seviyesinde görüleceğini belirten Karahan aynı zamanda yılın ikinci yarısında iç talepte zayıflama olacağını, ve enflasyonda belirgin düşüş olacağına dikkat çekti.

TCMB Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. 

Ekonomistlerin faiz tahminleri ise şöyle:

REUTERS ANKETİ

Reuters anketine katılan 16 ekonomistin tamamı politika faizinin bu ay sabit tutulacağı tahmininde bulundu.

Reuters anketinde yer alan soruya cevap veren 10 ekonomistten 6'sı ilk faiz indiriminin gelecek yılın birinci çeyreğinde yapılmasını beklediklerini belirtti. İki ekonomist ekim ayında faiz indirimi beklerken birer ekonomist ilk faiz indirimi için kasım ve aralık aylarını işaret etti.

Reuters anketinin medyanına göre politika faizi yıl sonunda yüzde 47,5 seviyesinde bekleniyor. Bir önceki ay yapılan ankette beklentilerin medyanı yüzde 45 seviyesindeydi.

AA FİNANS ANKETİ

AA Finans'ın TCMB'nin bugünkü toplantısına yönelik beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 50'de sabit bırakılacağını öngörüyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 olarak hesaplandı. Yıl sonuna ilişkin beklentilerini paylaşan ekonomistlerden 2'si yıl sonunda politika faizinin yüzde 50, 1'i yüzde 47,5, 5'i yüzde 45 ve 2'si yüzde 40 olacağını öngördü.

BLOOMBERG HT ANKETİ

Bloomberg HT faiz anketine katılan 26 kurumun medyan beklentisi mayıs ayındaki TCMB toplantısında bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde gerçekleşti.

Bugün açıklanacak olan faiz kararı için ankete katılan 26 kurumun tamamı politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit tutulmasını bekliyor.

Bu anket döneminde 22 kurum, 2024 yıl sonuna dair faiz tahminini de paylaştı. Buna göre piyasanın mayıs ayında yaptığı 2024 yılının sonunda politika faizi için tahmini yüzde 47,5 seviyesi oldu.

2024 yıl sonu faiz tahminlerinde en yüksek beklenti yüzde 50 seviyesinde, en düşük beklenti ise yüzde 40 seviyesinde kaydedildi.

Son olarak anket katılımcılarına faizde ilk indirim beklentileri de soruldu. Buna göre tahminini paylaşan 22 kurumdan 1 tanesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan ilk indirim hamlesini eylülde bekliyor. 4 kurumun beklentisi ilk indirimin ekim ayında olacağı yönünde iken, 5 kurumun beklentisi kasım ayına, 3 kurumun ki aralık ayına işaret ediyor.

2024’te TCMB’den faiz indirimi beklemeyen 9 kurum bulunuyor.

FOREKS ANKETİ

Foreks Haber anketine katılan 18 ekonomistin tamamı faizin sabit bırakılacağı beklentisini dile getirdi.

Ankette, 2024 yıl sonuna ilişkin görüş veren 14 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 45,75 oldu. Yıl sonu faiz tahminlerinde maksimum beklenti yüzde 60, minimum beklenti ise yüzde 40 olurken, ortalama tahmin ise yüzde 47,05 seviyesinde gerçekleşti.

12 ay sonrası için de tahmin ileten 8 ekonomistin medyan tahmini yüzde 37,75 oldu. Analistlerin 12 sonrasına ilişkin ortalama tahmini yüzde 38,5 olurken, maksimum beklenti yüzde 45, minimum beklenti yüzde 35, oldu.

MORGAN STANLEY

ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın açıklayacağı faiz kararına ilişkin beklentilerini açıkladı.

Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük'ün kaleme aldığı notta TCMB'nin yarınki toplantıda politika faizini yüzde 50'de sabit tutacağı öngörüldü.

Notta TCMB'nin para politikasının iç talep ve enflasyondaki gecikmeli etkilerini izlemeye devam edeceğini ve faiz artışı için kapıyı açık bırakmasının beklendiği ifade edildi.

Konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Para Politikası Komitesi'nin dezenflasyon patikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı için kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz."

TCMB'nin Kasım ayına kadar faizi bu seviyede tutacağı, yıl sonunda ise 2 faiz indirimiyle yüzde 45'e düşürüleceği öngörüldü.

TCMB'den ek likidite adımları beklediğini de belirten Küçük, "Politika faizinin bankalar arası faize ve daha geniş finansal koşullara aktarımını desteklemek için zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

sözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Lula, Brezilya Merkez Bankası'nı hedef aldı: Faizler çok yüksek

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, ülkenin merkez bankasını sert bir şekilde eleştirerek, yüksek faizin ülkeye zarar verdiğini belirtti. Enflasyonla uyumlu faizlerin gerekliliğini vur...

Otomotiv üretimi ilk 5 ayda geriledi

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının ilk 5 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre toplam üretimin yüzde 2 gerileyerek 606 bin 905 adet olduğunu bildirdi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Yeni Düzenleme!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, genel yönetim sektörünün kapsamını uluslararası standartlara uygun olarak güncelledi. "Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği Genel Yönetim Mali İstatistikler...

Bağımsız denetim yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından hazırlanan Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe...


Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yurt dışına çıkış harcı açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yurt dışına çıkış harcına yönelik açıklamalarda bulundu. Açıklamada "Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üz...

Emeklinin yüzde 60'ı ya çalışıyor ya da iş arıyor

Her bayram öncesi ödenen emekli maaşları iki bayramdır ödenemiyor. Yaşlılık aylığı alan her 100 emekliden 17’si SGK’ya kayıtlı olarak ücretle bir başka işverenin yanında çalışıyor. Ekonom...


Vergi rafa kalktı borsada yükseliş geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsada vergi çalışmalarının ertelediğini belirtmesinin ardından ilk işlem gününde borsa yukarı yönlü harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehm...

Almanya'da şirket iflasları artmaya devam ediyor

Almanya'da iflas eden şirket sayısı, yüksek enerji fiyatları ve artan kredi faiz oranları nedeniyle bu yılın ocak-mart döneminde 2023’ün aynı dönemine göre yüzde 26,5 artarak 5 bin 209 ol...


Tarımda üretici enflasyonu mayısta yüzde 61,24 oldu

Tarım-ÜFE'de (2020=100), 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,91 azalış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19,58 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,24 a...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Bülent Şakrak'tan sevgilisiyle ilk paylaşım

Söylentilerin ardından Esra Akpınar, 'Aramızda Kalmasın' adlı magazin programına yaptığı açıklamada "Evliliğin bitme sebebi asla ben değilim" ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Bilimsel araştırma: Günde 2-3 kahve içmek...

Yapılan bir araştırma günde 2 ile 3 bardak kahve tüketmenin insan sağlığına çok büyük katkıları olduğunu gözler önüne serdi. Bilim insanları yapılan kapsamlı araştırmada kahve tüketiminin bazı ciddi hastalık risklerini çok ciddi bir oranda azalttığını tespit etti... 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR