Yukarı
382170

Dijital ekranlardaki gizli tehlike

30 Mayıs 2023 09:45

Geç saatlere kadar elinizden akıllı telefon düşmüyor, TV ya da bilgisayar başından ayrılamıyorsanız dikkat! Prof. Dr. Erdal Yüzbaşıoğlu “Ekranlardan yayılan mavi ışık gözün en hassas bölgesi olan retinada hücre hasarına yol açıyor” uyarısında bulundu.

Son yıllarda akıllı telefon ve tabletler hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu. Ancak bu cihazların yaydığı mavi ışık özellikle göz sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. ‘‘Bu ışık, yüksek enerjili bir ışıktır. Dolayısıyla göze zarar verme potansiyeli yüksektir'' diyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdal Yüzbaşıoğlu, farkında olmadan maruz kaldığımız mavi ışığın göz sağlığımıza zararlarını ve korunma yollarını şöyle açıkladı:

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdal Yüzbaşıoğlu

Gözlerde ne gibi sorunlara yol açar?

Günlük yaşamda mavi ışıkla hem doğal hem de suni yola karşı karşıya kalırız. Güneşten alınan mavi ışık faydalıdır. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgısını artırır. Serotonini artırırken, melatonin salınımını azaltır. Böylece gece-gündüz döngüsüsün sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Daha az güneş ışığına maruz kalan kuzey ülkelerinde yaşayan insanlarda görülen depresyonun nedenlerinden en önemlisi de yeteri kadar güneş ışığı alamamalarıdır. LED ışıkları, bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerde bulunan mavi ışık ise zararlıdır. Mavi ışık, yüksek enerjili olduğundan gözün en hassas bölgesi olan retinanın görme duyusunun ilk algılandığı hücreleri üzerinde zehirli etkiye sahiptir. Bu ışıktan zamanla retinamız etkilenmekte ve bu bölgede hücre yıkımı olmaktadır. Görme duyumuzun yüzde 90'ı gözün arkasında bulunan retinamızdaki sarı noktada gerçekleşir. Bu nokta en çok da gündüz görmemizi ve renkli görmemizi sağlar. Yüksek enerjili mavi ışık, sarı nokta hastalığını hızlandıran nedenlerdendir. Mavi ışık, uzun dönemde katarakt oluşumuna ve var olan kataraktın artmasına da neden olur. Bu ışığın ayrıca kornea dediğimiz gözün en ön kısmındaki saydam kısım üzerine de olumsuz etkileri vardır. Bu zararlı etkilerinden biri de göz kuruluğu gibi gözün yüzey bozukluklarına neden olmasıdır.

İşte tavsiyeler

■ Mavi ışık maruziyetini azaltmak için şu noktalara dikkat edin:

■ Ekrana çok yakından bakmayın. Önerilen ekran uzaklığı ortalama 40-45 cm'dir.

■ Mavi ışık maruziyetini azaltmak için mavi ışık filtrelerinden ve mavi ışık filtreli gözlüklerden yararlanın. Bu gözlükler ve filtreler retinaya ulaşan zararlı mavi ışığın etkisini büyük oranda azaltmaya yardımcı olur.

■ Bilgisayarı, akıllı telefonu veya tableti sık kullanıyorsanız göz muayenenizi aksatmayın. İdeali 6 ayda bir, en geç ise yılda bir kez muayene olmanızdır.

■Düşük dereceli göz bozukluğunuz olabilir. Görmede sorun yaşamasanız da göz-baş ağrısı ya da göz yorgunluğu yaşayabilirsiniz. Bunlar sizde varsa gözlük kullanın.

■ Floresan ve LED ampuller de mavi-ışık yayar. Mümkünse lambaları değiştirin ya da üzerlerini selofan gibi şeffaf bir malzemeyle kaplayın. Bu tür ışık kaynaklarını geceleri kullanmaktan kaçının.

■ Mavi ışık uyku sorunlarına ve ciltte hasara yol açıp erken yaşlanmaya da neden olabilir. Dolayısıyla özellikle akşamları elektronik cihazlardan uzak durmaya çalışın.

Bu ışığı neden algılayamayız?

Işık, uzay boşluğunda ışık hızında ilerleyen bir tür dalgadır. Görünür ışığın dalga boyu 380-740 nanometre aralığıdır. İnsan gözü, sadece bu dalga boyu aralığındaki ışığı görebilir. Mavi ışık 400-490 nanometre dalga boyundaki ışıktır. Dolayısıyla gözümüz bu ışığı algılayamaz.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Ancak ilginç bir şekilde, 65 yaşınızın üzerindeyken fazla kilolu olmanın, beyninizi etkileyen hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu tespit edildi.

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Demans oranları düşerken obezite oranlarının neden arttığını merak eden uzmanlar, yaptıkları araştırmayla dikkat çekici veriler elde etti. Uzmanlar, orta yaştaki obezitenin, yaşlandıkça d...


İshal vakalarının baş sorumlusu: Norovirüsler

Bahar aylarının gelmesiyle ishal vakaları artmaya başladı. Havaların bir ısınıp bir soğumasıyla artan karın ağrısı, ishal ve kusma gibi vakaların ortaya çıkması da kafa karıştırırken, bu ...

Balık yağı ve kalp hastalıklarıyla ilgili dikkat çekici araştırma

Birleşik Krallık'ta yapılan yeni bir araştırmaya göre, balık yağı takviyelerinin düzenli kullanımı, kalp hastalığına yakalanma veya ilk kez felç geçirme riskini artırabilir.


KOAH artık erkek hastalığı değil

Sigara ve elektronik sigara kullanan kadınlara seslenen Prof. Dr. Akçay “Ülkemizde yaygın bir ölüm nedeni olan KOAH erkekler kadar sizleri de tehdit ediyor” uyarısında bulundu. Uzmanlar h...

Araştırma: Günde 10 bin adım efsanesi çürüyor mu?

Günde en az 10.000 adım atmak uzun zamandır egzersiz için altın standart olarak kabul ediliyor. Ancak bir çalışma, adım sayınız yerine egzersiz yaparak harcadığınız zamana odaklanmanın ki...


Kilo kaybı için kullanılan ilaçlar mide felcine yol açıyor

Yapılan araştırmalar, kilo kaybı ve diyabet için popüler ilaçları kullanan kişilere mide felci teşhisi konulma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Diyabet ve obeziteyi engelleme...

Ömür uzuyor: Bilim insanları tarih verdi

Araştırmacılar, önümüzdeki otuz yılda dünya çapında yaşam beklentisinin erkeklerde yaklaşık beş yıl, kadınlarda ise dört yıldan fazla artmasının beklendiğini öngörüyor. Lancet'te yayınlan...


Kireçlenme neden olur, kendiliğinden geçer mi?

Kireçlenme 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen dejeneratif eklem hastalıkları arasında yer alıyor. Kireçlenme, vücut dokusunda, kan damarlarında veya organlarda kalsiyum biriktiğin...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Işıl Yücesoy'dan Zeki Müren açıklaması: 'Ona yakıştıramadım'

Sanatçı Işıl Yücesoy, Zeki Müren'in "Bir Evet Yeter" şarkısını izinsiz söylemesiyle ilgili "O sevdiyse ne büyük gurur ama keşke haber verseydi diyorum" dedi. Yönetmenliğini Arsen Gürzap'ı...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Şaşırtıcı araştırma: Obez olmak demanstan koruyabilir mi?

Demans oranları düşerken obezite oranlarının neden arttığını merak eden uzmanlar, yaptıkları araştırmayla dikkat çekici veriler elde etti. Uzmanlar, orta yaştaki obezitenin, yaşlandıkça demans gelişmesinde önde gelen bir risk faktörü olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. 

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR