Yukarı
382462

Seçime günler kala gizemli para girişi: Hangi ülke ne karşılığında yolladı?

02 Haziran 2023 15:06

Yabancıların TCMB'de park ettiği döviz yılbaşından bu yana 10,6 milyar dolar, seçim öncesindeki haftada 1,9 milyar dolar arttı. Erdoğan seçim öncesinde Körfez'e işaret etmişti. Seçim ekonomisi için rezervini tüketen TCMB'ye yabancıların ne karşılığında para aktardığı merak ediliyor.

Seçim öncesinde hükümetin döviz kurlarını baskılamak ve cari açığı finanse etmek için kullandığı Merkez Bankası (TCMB) rezervleri tükenince devreye yabancılar girdi.

TCMB'nin yurtdışı bankalara döviz borcu, seçim öncesindeki haftada 1,9 milyar dolar artışla 19,5 milyar dolara yükseldi.

1 Ocak-26 Mayıs arasındaki dönemde TCMB’nn yurtdışı bankalara borcu toplamda 10,6 milyar dolarlık artışla 19,5 milyar dolara yükseldi.

TCMB’nin 26 Mayıs itibarıyla yabancı ülke merkez bankalarına 23,7 milyar dolar da swap (para takası) borcu bulunuyor. Yılbaşında 23,9 milyar dolar olan bu rakam, beş ay boyunca yatay seyretti.

Böylece TCMB’nin rezervlerinde tutulan yabancı bankalara borç, 43,2 milyar dolara ulaştı.

ERDOĞAN KÖRFEZ’E İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçime günler kala 25 Mayıs akşamında katıldığı bir televizyon programında, TCMB’ye yabancı ülkelerden para girişine işaret ederek “Körfezden bizim sistemimizin içerisine para depo eden ülkeler oldu. Bu da ister istemez kısa bir süre için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı” demiş ancak ülke ismi vermemişti.

Suudi Arabistan’ın TCMB’ye depo olarak gönderdiğini açıkladığı 5 milyar dolarlık mevduat, mart ayının ikinci haftasında hesaplara geçmişti ancak yılbaşından bu yana 10,6 milyar dolarlık depo artışında kalan 5,6 milyar dolarlık dövizi hangi ülkenin ne karşılığında gönderdiği ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

AZERBAYCAN VADEYİ UZATIP MİKTARI ARTIRDI MI?

Azerbaycan’ın Sofaz olarak bilinen devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını Ocak 2022’de duyurmuş, sonrasında vadenin yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Azerbaycan’ın 2022 sonunda bu parayı ne yaptığı, vadenin uzatılıp uzatılmadığı ya da miktarın değişip değişmediği konusunda açıklama yapılmamıştı.

ÇİN, KATAR, BAE, KORE, RUSYA

TCMB’nin Çin Merkez Bankası ile 6 milyar dolar karşılığı yuan, Katar Merkez Bankası ile 15 milyar dolar karşılığı riyal, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar karşılığı dirhem ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar karşılığı won olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması yaptığı bilgisi kamuoyuna yansımıştı.

TCMB’nin swap olarak rezervinde şu an 23,7 milyar dolarlık döviz bulunuyor.

Rusya’nın da 2022 yılının Temmuz-Ağustos döneminde 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santrali yatırımıyla ilgili olarak Türk bankalarına yüklü miktarda döviz transfer ettiği bilgisi basına yansımış, temmuz sonu ile ağustos başında TCMB rezervlerindeki 10 milyar dolarlık artış Rusya’nın para transferiyle ilişkilendirilmiş ancak resmi olarak rakam paylaşılmamıştı.

ALBAYRAK DÖNEMİNDE BAŞLADI

TCMB’nin bilançosunda, yurtdışı bankalara depo borcunun, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş ve Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandığı dönemle birlikte artış dikkat çekiyor.

Albayrak’ın görevi devraldığında 377 milyon dolar olan bu kalem, 2018 sonunda 2 milyar dolara, 2022 sonunda 10,6 milyar dolara, 26 Mayıs 2023’te 19,5 milyar dolara yükseldi.

Bu dönemde TCMB’nin yabancı merkez bankalarından swap ile aldığı borç da sıfırdan 23,7 milyar dolara yükseldi.

26 Mayıs itibarıyla TCMB’nin 98,5 milyar dolar brüt, -4,4 milyar dolar net, -60,5 milyar dolar swap hariç net rezervi bulunuyor.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

TL'nin dolar karşısındaki kaybı gözler önüne serildi

Sosyal medya hesabı X'te yaklaşık 4 milyon takipçiye sahip olan dünyanın en büyük istatistik sosyal medya hesabı World of Statistics, 14 yıllık dolar/TL verilerini paylaşarak TL'nin dolar...

Piyasalar Trump saldırısına nasıl tepki verdi? Altın, Bitcoin ve dolar beklentileri neler?

ABD Başkan adayı Donald Trump'ın uğradığı suikast girişiminin ardından yatırımcılar piyasa tepkisine odaklandı. Uzmanlar saldırının ardından güvenli limanlara akış olacağını belirtirken B...


1 Euroya Uçak Bileti

Pegasus uçuş ağına Bosna Hersek’in Tuzla şehrini kattı. Bu kapsamda başlatılan kampanyada biletler 1 Euro + vergiler olarak satılacak. Pegasus yeni hattının açılışı için kampanya düzenled...

AKP'den emekli maaşı açıklaması: Tarih verdi

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük emekli maaşlarına ilişkin yürütülen çalışma hakkında konuştu. Güler emekli maaşları için tarih verdi. En düşük emekli maaşının 10 bin liranın üze...


ABD'de üretici enflasyonu haziranda beklentinin üzerinde

ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), haziranda aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 2,6 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Verinin ardından ons altın fiyatında düşüş yaşa...

Borsada yeni tarihi zirve görüldü!

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 15.06 itibarıyla 21 Mayıs'ta gördüğü 11 bin 88 puanın üzerini test etti. BIST100 endeksi 11088,54'ü gördü. Ende...


Tavuk eti üretimi yüzde 12,5 arttı

Türkiye genelinde tavuk eti üretimi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artarak 216 bin 453 tona, tavuk yumurtası üretimi yüzde 7,1 artışla 1 milyar 761 milyon 686 bin adede yü...

Otomobil üretimi yüzde 3,8 azaldı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre otomotiv ana sanayi üretimi yılın ilk yarısında yüzde 3,8 azaldı. Otomotiv ana sanayi üretimi, hafif ticari araç üretimindeki düşüşün etkis...


Antalya’da turizm zirvesi hazırlığı

Bu sene altıncısı düzenlenecek ATF-Antalya Turizm Fuarı, 23, 24, 25 Ekim 2024 tarihlerinde Antalya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor. Yoğun katılım ve...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nuri Alço, kornea nakli oldu

YEŞİLÇAM’IN usta oyuncularından Nuri Alço, kornea nakli ameliyatı geçirdi. Alço, akıllı mercek takılması için İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Oyuncuya yapılan...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT varyantlarıyla ilgili neler biliniyor?

Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın? Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR