Yukarı
397041

Kızamık belirtileri neler, nasıl geçer?

07 Şubat 2024 12:24

Kızamık, öksürük veya hapşırık yoluyla havaya yayılan virüsle temas yoluyla yayılan bulaşıcı bir hastalık. Genellikle burun, boğaz ve solunum yollarını etkileyen kızamık hastalığı her yaşta görülebiliyor. Kızamık belirtileri arasında ateş, öksürük, burun akıntısı, kızarıklık, gözlerde hassasiyet ve döküntü bulunuyor.

Kızamık, damlacık yoluyla, enfekte bir kişinin hapşırması veya öksürmesi sonucu havada bulunan virüs parçacıklarının başka bir kişiye solunmasıyla bulaşabiliyor. Kızamık oldukça bulaşıcı bir hastalıktır ve genellikle aşılanmamış bireylerde görülüyor. Kızamık aşısı, hastalığın yayılmasını önlemekte oldukça etkilidir.

KIZAMIK BELİRTİLERİ NELER?

Kızamık belirtileri genellikle virüsün vücuda girmesinden sonra yaklaşık 7-14 gün içinde ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerebilir:

Ateş: Yüksek ateş kızamıkın erken belirtilerinden biridir.

Öksürük: Kuru veya hafif balgam eşlik edebilir.

Burun akıntısı: Burnun akması ve tıkanıklık gibi semptomlar görülebilir.

Gözlerde Hassasiyet: Işığa karşı hassasiyet ve gözlerde sulanma ve kızarıklık görülebilir.

Kızarıklık: Ağız içi ve boğazda kızarıklık, bademciklerde şişme olabilir.

Döküntü: Kızamık döküntüsü, genellikle hastalığın 3-5. günlerinde başlar. Başta yüzde ve boyunda olmak üzere vücudun her yerinde yayılabilir. Küçük, kırmızı, kabarık lekeler şeklindedir ve genellikle birbirine yakındır.

Bu belirtiler tipik olarak 7-10 gün devam eder ve kızamık geçtikten sonra döküntü ve diğer semptomlar kaybolur. 

KIZAMIK HASTALIĞI NEDENİ NEDİR?

Kızamık hastalığının nedeni kızamık virüsü (rubeola virüsü) enfeksiyonudur. Bu virüs çok bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar yoluyla yayılır. Bu damlacıklar, enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşmasıyla havaya yayılır ve sağlıklı bir kişi tarafından solunabilir.

Kızamık virüsü şu yollarla bulaşabilir:

Doğrudan temas: Enfekte bir kişiyle öksürürken veya hapşırırken yüz yüze temas.
Havadaki damlacıklar: Enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya yayılan damlacıkları solunması.
Kontamine yüzeyler: Enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla kontamine olan bir yüzeye dokunmak ve ardından ağız, burun veya gözlere dokunmak.

Kızamık virüsü son derece bulaşıcıdır ve aşağıdaki kişiler risk altındadır:

Aşısız kişiler: MMR aşısı yaptırmamış olan bebekler, çocuklar ve yetişkinler.
Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler: Bazı kronik hastalıkları olan kişiler, kanser tedavisi gören kişiler ve organ nakli yapılan kişiler.
Hamile kadınlar: Hamile bir kadın kızamık virüsüne yakalanırsa, virüs bebeğe de bulaşabilir ve doğum kusurlarına neden olabilir.

Kızamık hastalığının önlenmesi için en etkili yöntem aşılanmadır. MMR aşısı, kızamığa karşı %97 oranında koruma sağlar. Aşı, 12 ay ve 4-6 yaş arası tüm çocuklara iki doz olarak önerilmektedir.

KIZAMIK NASIL GEÇER?

Kızamığa karşı kesin bir tedavi yoktur. Tedavi, semptomları hafifletmeye ve komplikasyonları önlemeye yöneliktir.

Kızamık semptomlarını hafifletmek için:

Bol sıvı tüketin: Bol bol su, meyve suyu ve et suyu için.

Ateşinizi düşürmek için: Paracetamol veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ateş düşürücüler kullanın.

Öksürüğünüzü hafifletmek için: Öksürük şurubu veya pastil kullanın.

Dinlenin: Vücudunuzun iyileşmesi için bol bol dinlenin.

Gözlerinizi koruyun: Gözlerinizi güneş ışığından ve tahriş edici maddelerden koruyun.

Kaşıntıyı hafifletmek için: Kaşıntılı döküntüleri serin bir duş veya banyo ile veya kalamin losyonu ile hafifletebilirsiniz.

Kızamık komplikasyonlarını önlemek için:

Doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bol sıvı tüketin.

Ateşinizi düşürün.

Dinlenin.

Komplikasyon belirtileri için dikkatli olun: Zatürre, kulak enfeksiyonu veya beyin iltihabı belirtileri görürseniz derhal bir doktora görünün.

Kızamık genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden geçer. Döküntü kaybolduktan sonra, birkaç gün boyunca halsizlik ve yorgunluk hissedebilirsiniz.

Kızamık hastalığının tekrarlanma riski çok düşüktür. Bir kez kızamık geçirdikten sonra, ömür boyu bağışıklık kazanırsınız.

Kızamık hastalığının önlenmesi için en etkili yöntem aşılanmadır. MMR aşısı, kızamığa karşı %97 oranında koruma sağlar. Aşı, 12 ay ve 4-6 yaş arası tüm çocuklara iki doz olarak önerilmektedir.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Beyne zarar veren alışkanlıklar

Beynin de yaşam tarzından etkilendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Uludüz, ‘’Zararlı olduğu halde bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyorsanız zamanla hafıza sorunları yaşamnız kaçınılmaz olur...

Alzheimer kol geziyor: Tek belirtisi unutkanlık değilmiş!

Son dönemlerde sıklıkla artan hastalıklardan bir tanesi alzheimer olurken, alzheimer'in tek belirtisinin unutkanlık olmadığı ortaya çıktı. Aman dikkat! Dünya genelinde hızla artan sağlık ...


Küfün zararları neler, küf nasıl çıkar?

Genellikle nemli ortamlarda yetişen ve mikroskobik mantarların oluşturduğu küf, insan sağlığı ve binalar için birçok zarara neden olabilir. Havalandırma yetersiz olan ortamlarda nem birik...

Bel ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Modern çağın yaygın sorunlarından biri olan bel ağrısının, bazen basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi bazen de ciddi bir hastalığın işareti olabileceğine dikkat çeken Beyin ve Sinir...


Kaygılı ve sinirli olmak kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor

İngiliz araştırmacılar, huysuz ve sürekli endişelenen insanların kalp hastalıklarına yatkın olduğunu tespit etti.  Ruh sağlığı ile kalp fonksiyonu arasındaki bağlantıyı araştırmak için Lo...

HPV’nin farkında mısınız?

Cinsel yolla bulaşan HPV virüsüyle Türkiye’de karşılaşma oranının kadınlarda yaklaşık yüzde 85, erkeklerde ise yüzde 91’lere çıktığına dikkat çeken Ünal, ‘’Genellikle rahim ağzı kanserine...


Toksin yükünüzü azaltın

Günümüzde artan toksin bombardımanıyla karşı karşıya olduğumuzu hatırlatan Prof. Dr. Uludüz, ‘’Bu zararlı maddeler biz farkında olmadan solunum yoluyla fiziksel temasla ya da beslenmeyle ...

Bilimsel araştırma: Kahvaltılık gevrekler kısırlığa yol açabilir

Yapılan bir araştırma, kahvaltıda tüketilen yulaf ezmesi ve gevreklerinde kısırlığa yol açan ve ergenliğin gecikmesine neden olan bir kimyasalın varlığını ortaya çıkardı. Beş Amerikalıda...


Kanser hastalarına bitkisel ilaç uyarısı

Kanser hastaları çoğu zaman ‘iyileştirici gücü’ olduğuna inanıp bitkisel desteklere yönelebiliyor. Ancak bu tür ürünlerin kanser üzerindeki etkilerinin klinik çalışmalarla kanıtlanmadığın...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kimse 60 yaşında olduğuna inanmıyor...

Ünlü model Elle Macpherson, 60. yaşına günler kalsa da hâlâ hem fiziği hem de güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. İşte ünlü modelin sırrı... Ünlü model ve oyuncu Elle Macpher...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Beyne zarar veren alışkanlıklar

Beynin de yaşam tarzından etkilendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Uludüz, ‘’Zararlı olduğu halde bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyorsanız zamanla hafıza sorunları yaşamnız kaçınılmaz olur’’ uyarısında bulundu.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR