Yukarı
398936

Cemil Tugay, genç iş insanlarına projelerini anlattı; 'Şato' sorusuna yanıt

05 Mart 2024 08:58

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) üyeleriyle bir araya geldi. Gençlerin sorularını yanıtlayan Başkan Tugay, sağlıksız kentleşme ve İzmir Körfezi'nde yaşanan kirliliğin en önemli sorunlardan olduğunu söyledi. Kentin sorunlarını çözecek projelerini anlatan Tugay, yerel seçimlere dair de “31 Mart sürprizlere gebe. Bu süreç, erken seçim dönemi başlatabilir” dedi. Tugay, “Şato'yu ne yapmayı düşünüyorsunuz” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Burayı konut olarak kullanmayı düşünmüyorum. Nasıl ve ne olarak kullanılacağına da beraber karar verelim. Kamusal yapılar için en verimli kullanım şekli neyse o şekilde kullanmak üzere karar alalım. Nası

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, EGİAD'a konuk oldu. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun da katıldığı ziyarette, genç iş insanları önerilerini paylaştı. Genç iş insanlarının ülkenin geleceği adına önemli rol üstlendiğini söyleyen Başkan Tugay, İzmir'in çok şanslı olduğunu vurgulayarak, “İzmir, ülkenin siyasi geleceğinde stratejik bir noktada. Bu şehirde demokrasi kültürü, bilinci var” dedi.

Zaman zaman “CHP, İzmir'i çantada keklik görüyor” yönündeki iddiaların gündeme getirildiğini anımsatan Başkan Tugay, “CHP'liler olarak biz hiç bir zaman bunu böyle görmedik. Biz Cumhuriyete, dolaysıyla demokrasiye inanmış bir partinin mensuplarıyız. Genel Başkanımız 'İzmir CHP'nin kalesi değil ama sancak gemisidir' diyor. Sancak gemisi, arkadan gelenlere yön veren gemidir. Öncü olandır. İzmir'den beklenen şey Türkiye'nin geleceğine sahip çıkarken, ya da geleceğinin siyaseti ile ilgili konuşurken, aynı zamanda İzmir siyasetinin öncü olması yönündedir. Bunları düşünerek, bunların bilincinde bir İzmirli olarak, göreve talip oldum. Bilerek, hesap ederek, düşünerek yapmam gerekenlerin bilincinde olarak bu göreve talip oldum” dedi.

“NE YAPACAĞIMI BİLİYORUM”

Gençlerin çalışmalarında başarı elde etmek için kendilerine güvenmelerini isteyen Tugay, Karşıyaka Belediye Başkanlığı görevine seçildiği zaman çok ürktüğünü ve kafasında “Acaba yapabilir miyim” diye soru işaretlerinin bulunduğunu anlattı. Tugay, “Şimdi Karşıyaka'dan çok daha büyük bir yerde görev yapacağım. Ama hiç ürkmüyorum. Çünkü ne yapacağımı biliyorum” dedi.
İzmir Körfezi'nin kirliliğine yol açan nedenlerin açık olduğunu vurgulayan Tugay, şunları söyledi:

“İzmir’i İzmir yapan körfezdir. Kimsenin artık hayatı boyunca 'Körfez kokuyor, kirli' demesini istemiyoruz. 3-5 sene içinde tertemiz bir körfez olabilir. İzmir bu kararlılığı gösterirse 10 sene içinde tertemiz bir körfezimiz olur. Sonrasında hepimizin şehre ve hayata bakışı değişir. Bizi gecekondular ve Körfezin kirliliği mahvediyor.” 

İzmir’in, Ege'nin lider kenti olduğunu söyleyen Tugay, kentin ticaret hacmini artırmak için birlikte çalışacaklarını söyledi.

BAŞKAN TUGAY'DAN “KADRO” AÇIKLAMASI

Başkan Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra kadrosunun hazır olup olmadığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:
“Kadronun bir kısmı hazır, bir kısmı değil. Ancak nasıl bir karar vermem gerektiğini biliyorum. Elimizdeki çekirdek kadro hali hazırda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde olan ve oraya geçecek olan kadro. Bu ana iskeleti oluşturacak boyutta. Ama detaylarda iyinin daha iyisini arayacağız. Büyükşehir’in kendi kadroları, değerli yöneticilerimizle devam edeceğiz. Onların da kendi vizyonunu geliştirmesini bekleyeceğim. Çekirdek kadromuz hazır. Kadro konusunda insanlar bize güvenebilir. Belediyeyi özel sektör gibi yönetmeyeceğim ama o mantıkla bakıyorum. Zarar gördüğümüz, verimsizlik olan yerde ısrarla kalmamak lazım. Verimlilik sihirli bir kelimedir. İnsan kaynağının da yaptığımız işin de verimliliği çok önemli. “

“BASINI ADİL VE EŞİT ŞEKİLDE DESTEKLEYECEĞİZ”

Başkan Tugay, yerel basının adil ve eşit şekilde destekleneceğini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Yerel basınımızın güçlü olması demek İzmir'in güçlü olması demek. İzmir'in kendi iç demokratik yapısının güçlenmesi demek. Basının bağımsız, özgür, tarafsız olması lazım. Bu ilkeden vazgeçtiğimiz her an hata yapıyoruz demektir. Önümüzdeki dönemde her türlü saldırıyı göğüslemeye hazır olarak göreve başlıyorum. Geçen 5 yıllık belediye başkanlığı deneyimimden sonra bu kararı verdim. Eğer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirsem, insanlar bilmeli ki en önemli karar vericilerinden biri olacağım. Bu yetkimi kentimizdeki her türlü olumlu gelişme için sonuna kadar kullanacağım. Basını kendi kontrolü altına almak, yönlendirmek isteyen herkes, karşısında bir şekilde benim direncimi görecek. Yerel basını adil, dengeli, eşit şekilde destekleyeceğiz. Bizim için var olmaları, güçlü olmaları değerli. Ama bunu istismar etmeye çalışanlara izin vermeyeceğim.” 

“ŞATO'YU KONUT OLARAK KULLANMAYACAĞIM”

Karşıyaka'da yapımı yarım kalan opera binasına dair görüşleri sorulan Tugay, “Opera binası olarak yapmamızın bütçeye etkisine bakacağız. İzmir'de kongre merkezine ihtiyaç var. İzmir halkı kabul ederse kongre merkezine dönüştürülmesi ile ilgili tartışmayı başlatmak isterim. Fakat opera binası olarak bitirilmesi istenirse, o şekilde yapacağız.”

Başkan Tugay, “Şato'yu ne yapmayı düşünüyorsunuz” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Burayı konut olarak kullanmayı düşünmüyorum. Nasıl ve ne olarak kullanılacağına da beraber karar verelim. Kamusal yapılar için en verimli kullanım şekli neyse o şekilde kullanmak üzere karar alalım. Nasıl bir yapı olduğunu bilmiyorum. Toplumda bu konuda bir hassasiyet varken burayı konut olarak kullanamam. Bundan da lütfen başkasını eleştiriyormuşum gibi bir anlam çıkarmayın. Sadece kendi tercihimi ifade ediyorum.”

“31 MART SÜRPRİZLERE GEBE”

Başkan Tugay, seçimlere yönelik de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Benim sahada gördüğüm, bugün seçmen hızla AKP’yi ve MHP’yi terk ediyor. CHP ile ilgili eleştiriler başka bir konu. İYİ Parti’yle ilgili başka konu. Ekonomik olarak her şey bu kadar kötü giderken, toplumun bunu görmemesi mümkün değil. Sırf İzmir için değil tüm Türkiye için 31 Mart sürprizlere gebe. Bu süreç, erken seçim dönemi başlatabilir. Ülkede yaşanan hiçbir sorunun çözülebileceğini düşünmüyorum. Böyle ekonomi yönetilmez. Böyle ülke de yönetilmez. Ben İzmir’i bundan koruyalım diyorum. Kendimiz koruyalım. Mevcut hükümet için gidişatın iyi olduğunu düşünmüyorum. Bence Türkiye'de siyasetin yapılışı ile ilgili yeni söylemlere ihtiyaç var. 31 Mart seçimleri ve sonrası bizim için sınav. Siyasetin yapılış şekli sağlıksız. Bunu değiştirip, dönüştürmek, halkın yararına olan bir model geliştirmek zorundayız.”

GENÇ İŞSİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer İzmir'de yerel yönetimlerin yapması gereken birçok çalışmanın olduğunu söyledi. Özellikle kentsel dönüşüm alanında projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Yelkenbiçer, “Kapsayıcı bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Yine artan trafik yoğunluğu için yeni düzenlemeler yapılmalı. Kentimizin ciğerleri olan yeşil alanların çoğaltılması da önemli. Kültürpark gibi alanların şehrimizde artırılmasını istiyoruz. İzmir'in önemli sorunlarından biri genç işsizlik. Yerelde istihdam politikalarında revizyon yapılması gerekiyor” diye konuştu.

SOSYAL YAŞAM KAMPÜSÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay ve CHP Buca Belediye Başkan Adayı Görkem Duman, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam Kampüsü'nü ziyaret etti. Kampüs sakinlerine yönelik desteğini esirgemeyeceği sözü veren Başkan Tugay, huzurevi sakinlerine çiçek verdi, sağlık durumları ile ilgili bilgi aldı.

BAŞKAN TUGAY KEMERALTI'NI ZİYARET ETTİ

TARKEM Yönetim Kurulu ve TARKEM İstişare Kurulu ile bir araya gelen Tugay, TARKEM hakkında bilgi alıp kuruluşundan bu yana yapılan projeler ve TARKEM’in nasıl canlanacağına dair fikirleri yönetim kurulu ile değerlendirdi. Toplantıda TARKEM Yönetim Kurulu ve TARKEM İstişare Kurulu Başkanı Sergenç İneler, İzmir Tarihi Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Fonu’nu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. TARKEM Kurucularından Uğur Yüce de bu ülkeye ve kente ciddi borçlarının olduğunu, bu felsefe ile çalıştıklarını söyledi. 

“KENTİN KALKINMASINA DESTEK SUNMAK İSTİYORUM”

Başkan Cemil Tugay ise sadece kentin sadece kültürel mirasına değil kalkınmasına da katkı sunmanın önemine değinerek, şunları söyledi: 
“Bu ülkenin parası yok. Önümüzdeki 5-10 yıl daha böyle gidecek gibi görünüyor. Mucizeler yaratacak bir iktidar olmadığı sürece böyle olacak. Neticede potansiyelimizi kullanamadığımız bir durum var. Aynı kötü ve kısır kaderin İzmir için olmasını istemiyorum. Belediye başkanı olacaksam şehrin kalkınmasına destek sunmayı istiyorum” diye konuştu. Yapılan işlerin Kemeraltı'nın ruhuna uyması gerektiğini belirten Tugay, “Kemeraltı ticaret merkezi. Romantik bir insanım ama belediye yönetimine romantik bakmıyorum, rasyonel bakmalıyız. Ortada küçük bir kaynağımız var, mümkün olduğunca kaynağa dokunmadan kendi kendini sürdüren bir sistem olmalı.”  

Başkan Tugay, Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafını da ziyaret etti.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Gaziemir’de şenlik zamanı

Gaziemir Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında düzenleyeceği 26. Gaziemir Ulusal Çocuk Şenliği başlıyor. 20-23 Nisan tarihlerinde düzenlenecek ş...

Dekan Prof. Dr. Gültekin’den “Turizm Haftası” mesajı

Bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm, Türkiye’nin en önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor. Ege Bölgesinin ve ülkemizin cazip turizm merkezleri arasında yer alan Çeşme ilçesi...


Başkan Mustafa Turan’dan ilk ziyaret Kaymakam Fatih Aksoy’a oldu

Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, ilçe Kaymakamı Fatih Aksoy’u ziyaret etti. Başkan Mustafa Turan, Ödemiş’e hizmet anlamında kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle her zaman bir...

Kiraz Belediyesi'nin borcu açıklandı! Mali tablo asıldı...

Açıklanan tabloda piyasaya 63 milyon 969 bin 415,89 TL, İller Bankası kredi borcunun 72 milyon 713 bin 344,12 TL, Ziraat Bankası kredi borcunun 112 milyon 42 bin 624,51 TL, Vergi Borçları...


Ödemiş Belediyesi’ne Siyasi Başkan Yardımcıları Atandı

Atamalara göre; Başkan Yardımcısı M.Cumhur Şener’e bağlı müdürlükler İmar ve Şehircilik, Temizlik İşleri, Fen İşleri, Destek Hizmetleri, Muhtarlık İşleri ve Yapı Kontrol Müdürlüğü olarak ...

Başkan Tugay: Sorunları ve çözümleri biliyorum

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay,  Bergama Belediye Başkanı Prof. Dr. Tanju Çelik ile Yenikent Mahallesi'ni ziyaret etti. Kahvehanede yurttaşlarla buluşan Başkan Tugay, “...


Efes Selçuk’ta yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından meclis toplantısının açılışını yapan Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel; “Hepimiz için hayırlara vesile olacak güzel kararlar alacağımız b...

Büyükşehir'den ‘engelsiz yaşam’ için yol yardım desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak amacıyla pek çok uygulamaya ve hizmete imza atıyor. Onlardan biri de Tekerlekli Sandalye Bakım ve Onarım Atölyesi. ...


Yürekleri ısıtan kurtarma

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, Gaziemir'deki bir ev yangınına müdahale ederken yürekleri ısıtan anlar yaşandı. Dumandan etkilenen ve kalbi duran kediye k...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nur Yoldaş yürürken fenalaştı

Şarkıcı Nur Yoldaş (68) dün yürüyüş yaptığı sırada fenalaşınca ambulans ile hastaneye kaldırıldı. 'Sultan-ı Yegâh', 'Mihrimah', 'Saki', 'Nagehan Bustan Faslı', 'Nedir Yarabbi Derdim' gibi...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Gece açlığının faydaları..

‘’Akşamları geç yemek yiyor hatta uyuyana kadar atıştırıyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçin’’ tavsiyesinde bulunan Buket Ertaş Sefer, gece boş mideyle yatağa girmenin sağlığa faydalarını açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR