Yukarı
404269

Araştırma: Günde 10 bin adım efsanesi çürüyor mu?

21 Mayıs 2024 10:36

30 dakikalık koşu mu 10.000 adım mı? Yapılan bir araştırma kilo kaybı için hangisinin daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Günde en az 10.000 adım atmak uzun zamandır egzersiz için altın standart olarak kabul ediliyor. Ancak bir çalışma, adım sayınız yerine egzersiz yaparak harcadığınız zamana odaklanmanın kilo kaybı, uzun ömür ve kalp hastalığı riskinin azalması açısından aynı derecede etkili olabileceğini öne sürüyor.

ABD’nin Boston şehrindeki Brigham ve Kadın Hastanesi'ndeki araştırmacılar, 62 yaş üstü yaklaşık 15.000 kadının dört yıllık verilerini inceledi.

Her katılımcıya aktivite seviyelerini ölçmek için bir kondisyon takip cihazı takıldı ve her yıl doldurmaları için sağlık anketleri verildi.

Ekip, günde 8.000 ila 8.500 adım atanların kalp hastalığı riskinin, günde yaklaşık 3.000 adım atanlara kıyasla yüzde 40 oranında azaldığını buldu.

Dahası aynı risk azalmasının günde 75 dakika egzersiz yapanlar için de geçerli olduğunu buldular, bu da ölçüm adımlarının gereksiz olabileceğini düşündürüyor.

ALTERNATİFLER DE İŞE YARIYOR

JAMA Internal Medicine'da yayınlanan çalışma, bazı uzmanların egzersiz için sihirli bir sayı olmadığını iddia ettiği 10.000 adım kuralını çürüten birkaç yeni rapordan biri.

Brigham ve Kadın Hastanesi Koruyucu Tıp Bölümü'nün baş yazarı ve araştırmacısı Dr. Rikuta Hamaya şunları söyledi: "özellikle de genç bireyler için, egzersiz tenis, futbol, yürüyüş veya koşu gibi aktiviteleri içerebilir, adımlarla kolayca takip edilebilir."

"Ancak diğerleri için egzersiz süresini izlemenin daha kolay olduğu bisiklete binmek veya yüzmekten oluşabilir. Bu nedenle fiziksel aktivite kılavuzlarının hedeflere ulaşmak için birden fazla yol sunması önemlidir. Hareket herkese farklı görünür ve neredeyse tüm hareket biçimleri sağlığımıza faydalıdır." dedi.

15 BİNE YAKIN KATILIMCI DAHİL EDİLDİ

Ekip, 62 yaş üstü, sağlıklı kabul edilen, yani kalp hastalığı veya kansere sahip olmayan 14.399 kadınla çalıştı. Ortalama katılımcı yaşı 72 idi.

2011 ile 2015 yılları arasında her kadının, uyurken veya duş alırken de dahil olmak üzere her zaman kalçasına bir fitness takip cihazı takması istendi.

Araştırmacılar her yıl sigara içme ve içki içme, boy, kilo, menopoz ve kişisel ve aile tıbbi geçmişi gibi sağlık alışkanlıklarına ilişkin anketler uyguladılar.

Ekip, 2022'nin sonuna kadar kadınları takip etti.

Katılımcılar ortalama olarak haftada 62 dakika orta-şiddetli egzersiz yaptı ve günde toplam 5.183 adım attı. 2022 yılına gelindiğinde katılımcıların yüzde dokuzu hayatını kaybetti ve yüzde dördü kalp hastalığına yakalandı.

Kadınlar kaç dakika egzersiz yaptıklarına veya attıkları adım sayısına göre yüzdelik dilimlere ayrıldı.

Ekip, egzersize en çok zaman harcayan (yaklaşık 200 dakika) veya en fazla adım atan (yaklaşık 8.000 ila 8.500) kişilerin, en düşük yüzdelik dilimde yer alan (12 dakikalık egzersiz veya yaklaşık 2.800 ila 3.000 adım) kişilere kıyasla kalp hastalığı ve ölüm riskini yüzde 40'a kadar azalttığını buldu. 

Araştırmacılar, "Bulgular, hastaların ölüm veya kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için adımlı veya zamanlı bir hedef arasında seçim yapabileceklerini gösteriyor" diye yazdı.

SözcüYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Uzmanından korkutan 'iklim krizi' açıklaması: 'Giderek artacak'

İklim Araştırmaları Derneği Proje Koordinatörü Nihan Yeğin Arayan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarının, ani yağmurların iklim değişikliğinin sonucu olduğunu belirterek, “...

Dünya Sağlık Örgütü’den aşırı işlenmiş gıda ve alkol uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, aşırı işlenmiş gıdalar, alkol, tütün ve fosil yakıtlar Avrupa'da her yıl 2,7 milyon insanı öldürüyor. Uzmanlar, "güçlü endüstrilerin", hükümet politikal...


Göz kapaklığı düşüklüğünün sebepleri

Göz kapağı düşüklüğünün sadece kozmetik bir sorun olarak görülmemesi gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Barış Yeniad “Genellikle ileri yaşlarda kaslardaki zayıflamayla...

Sıcak hava kalbe iyi gelmiyor

Yaza yavaş yavaş merhaba derken sıcak havalar kendini göstermeye başladı. Havadaki yüksek sıcaklık yüzünden vücudun kendi iç ısısını korumak için daha fazla uğraştığını ve bunun sonucunda...


Salgın paniği! Kaynağı tespit edilemedi, vaka sayısı hızla artıyor

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) "escherichia coli (koli basili)" bakterisinin neden olduğu bir salgın bulunduğunu ve yıl sonuna kadar vaka sayısının hızla yayılacağını belirtti....

Sıcak çarpması öldürücü olabilir !

Hava sıcaklığının ani artışıyla birlikte acil sağlık sorunlarının arttığını söyleyen Uzman Doktor Ülkümen Rodoplu, vatandaşları, sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaya çağırdı. Herkes İçi...


Yazın kapalı havada bile güneş gözlüğü takın

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, ‘’Yazın dünyaya ulaşan güneş ışınları (UV), kışa göre üç kat daha fazladır. Bu nedenle gözlere çok dikkat edilmeli’’ dedi.

Araştırma: Gençlerde artan kanser oranları endişe yaratıyor

Gençler arasında kolorektal kanseri artış gösterirken uzmanlar bunun sorumlusunun yanlış uygulanan diyetler olabileceğine dikkat çekiyor. ABD’li bilim insanları, yağ oranı yüksek ve lif o...


Meme kanserinde yeni kan testi: Nüks etmesini erken saptayabiliyor

Londra'da bulunan Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden (ICR) bilim insanları, farklı türlerde meme kanserine sahip 78 hastadan teşhis, cerrahi müdahale ve kemoterapi sonrası topladıkları ö...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Demet Şener ile İbrahim Kutluay yıllar sonra aynı karede

2018'de olaylı bir şekilde boşanan emekli manken Demet Şener ile eski basketbolcu İbrahim Kutluay, kızları İrem Kutluay'ın mezuniyet töreninde bir araya geldi. Demet Şener, 2005'te İbrahi...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Uzmanından korkutan 'iklim krizi' açıklaması: 'Giderek artacak'

İklim Araştırmaları Derneği Proje Koordinatörü Nihan Yeğin Arayan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarının, ani yağmurların iklim değişikliğinin sonucu olduğunu belirterek, “İklim değişikliğinin hatta iklim krizinin olumsuz etkilerinin giderek arttığını deneyimleyeceğiz ne yazık ki” dedi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR