Yukarı
4

Aydan Tuncayengin

İzmir Nal Topluyor!

16 Ekim, 2011

İzmir’de sorunlar bitmiyor.

Bir yandan metro çalışmaları bir yandan doğal gaz çalışmaları sayesinde yaşam kalitesi düştü.

İzmir’in dört bir yanı köstebek yuvası halinde döndü. Tedbirsizlik had safhada… Her yer çukur çukur. Biri kapatılmadan diğeri açılıyor. Tehlike umursanmadığı gibi, İzmirli delik deşik cadde ve sokaklarında adeta çukur terörü yaşıyor.

Kurumlar aynı yerleri art arda kazıyor. TEDAŞ, elektrik kablolarını yeraltına almak için; İZSU, su ve kanalizasyon şebekesini döşüyor; Türk Telekom, telefon hatlarını; doğalgaz dağıtım firması da boru döşemek için ha babam de babam kazıyor. Biri bitmeden diğeri geliyor. İş makineleri ve görevliler son derece niteliksiz...

Açılan çukurlar aylarca duruyor. Uyarıcı şeritler çekiliyor ama zamanla kopuyor, çünkü gelişi güzel yapılan iş sonucu dayanmıyor.

Sokak ve caddeler birikmiş moloz yığınları ile çöplük görüntüsü aldı. Çevreye saçılan görüntü ve toz kirliliği halkı isyan ettirdi.

Özellikle geceleri çukurlar görülmüyor. Birinin başına kötü bir şey gelse, hesabını kim verecek? Dün gece sahilevlerinde çalışmalar nedeniyle yol güzergâhı değişmiş. Yolu başka yöne veren tek bir ok işareti var. Giriş var, çıkış yok. Sokak aydınlatması yok. Gecenin karanlığında çıkışı bulasın. 

Araçlara çıkış yönünde hiçbir yönlendirme levhası konulmamış. Araçlar birbirini takip ederek çıkışı bulmaya çalışıyor. Bir bakıyorsunuz çıkmaz sokağa girmişsiniz. Geri dön ve karanlıkta yolu bulabilirsen ne ala! Yollar deseniz hop hop çukur halinde iç organlar yerinde durmuyor… Sokaklardaki çukurlar, delik çöp tenekeleri ve de kazıp tümsek hale getirilen yollardan halk bıktı usandı. Eee yeter artık moduna geldik.

Sabah akşam trafiği son zamanlarda bana İstanbul’da yaşadığımı hissettiriyor. Her sabah, her akşam bitmeyen çile haline gelen: Trafik! 10 dakikalık yolu 1 saatte gitmekten yorulduk. Her gün aynı çileyi yaşamak, kilitlenen trafiğin içinde hapis kalmak… Nedir bu rezillik sizce? Bazı “vatandaşların!” aracı trafikte beklemiyor bile..ki bilsin sıkışıklığı…

İllalah dedirttiler. “Denize düşen yılana sarılır!” sonucuna doğru gidiyoruz.

İzmir’i kim kurtaracak?

Kurtarın bizi bu çöplük halimizden, görüntü kirliliğinden, gerileten zihniyetlerden… Kurtarın İzmir’i! Kaderimiz bu mu?

İzmir’i Türkiye’nin en beton şehri haline getirenler, aralara bir iki ağaç dikmekten erinenler, İzmir’in sadece sahilinden ibaret olmadığını anlamayanlar için İzmir halkı olarak bu beceriksizliğe artık dur demeliyiz.

İzmir dışından gelen misafirlerin bizi yermesinden bıktık. Türkiye’nin gözde olmayan şehirlerindeki kentsel dönüşümü gördükçe ve duydukça eleştirilere maruz kaldığımda sesim artık çıkamıyor. İzmir modern şehir diyoruz ya, yalan… Artık koca bir yalan oldu. Global köy desek yerinde olur… Kentsel gelişim ve dönüşüm yarışında İzmir’in önüne geçen diğer illerimiz İzmir’i artık nal toplatır hale getirdi…Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Kadir İnanır ile yeğeni Levent İnanır 50 yıl sonra aynı pozu verdi

Levent İnanır geçen gün dayısı Kadir İnanır ile yemeğe çıktı. Dayısıyla poz veren Levent İnanır, o kareyi 1974 yılında yine bir restoranda çekilmiş fotoğraflarıyla yan yana getirerek sosy...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Trigliserid nasıl düşer?

Trigliserid yüksekliğinin de tıpkı kolesterol yüksekliği gibi sık görülen bir sorun olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, kolesterol kadar tehlikeli olan ve zamanla kalp-damar hastalıkları riskini artıran bu sorunla başa çıkma yollarını açıkladı.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR